ZAKON O VLADI

Kakšen zaplet: minister Matjaž Han bo moral odstopiti

Vlada bi imela tri nova ministrstva, ki bi se preimenovala, a pot do tja ni enostavna.
Fotografija: Matjaž Han bo moral najprej odstopiti ali pa mu bo z ukinitvijo ministrstva prenehal mandat. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Matjaž Han bo moral najprej odstopiti ali pa mu bo z ukinitvijo ministrstva prenehal mandat. FOTO: Jure Eržen, Delo

Poslanska skupina SDS je že na ustanovni seji novega sklica parlamenta pred mesecem dni vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o vladi. Ta bi število ministrstev povečala in dodala tri nova oziroma jih tudi preimenovala. Sedanji zakon tega ne predvideva, SDS pa blokira sprejetje novega zakona in s tem meša štrene novi Golobovi vladi oziroma nekaterim njenim ministrom. 

Premier Robert Golob je namreč predlagal nova ministrstva, ki jih zdaj ni, denimo ministrstvo za solidarno prihodnost, ki bi ga prevzel Luka Mesec, in ministrstvo za visoko šolstvo, ki bi ga vodil nekdanji rektor ljubljanske univerze Igor Papič. Ta bi izgubil šolstvo in dobil dva izobraževalna resorja. Sedanje ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki ga vodi Matjaž Han, bi pod svoje okrilje dobilo šport, izgubilo pa tehnologijo.

Po pisanju Dela bo tudi Matjaž Han, ki je zaprisegel kot minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, z novim zakonom o vladi, kot si jo je zamislil Robert Golob, po mnenju pravnih strokovnjakov moral svojo pot na ministrsko funkcijo ponoviti. Pravni strokovnjak Rajko Pirnat je za Delo povedal: »Ministri so imenovani za določena področja, v aktu o njihovem imenovanju je določeno področje, kot je opredeljeno v zakonu o vladi, zato bo treba spet izvesti celoten postopek imenovanja za vse tiste, ki bodo ostali brez določenih področij, jih na novo pridobili ali pa se jim bo ministrstvo razdelilo. Jasno je, da ne bo šlo več za ista ministrstva. Minister mora torej v takšnih primerih ali odstopiti ali pa mu z ukinitvijo ministrstva preneha mandat. Zamišljene spremembe v vladi se mi sicer sploh ne zdijo dobre.«

Pričakovati je najmanj šest zaslišanj ministrov, tudi nekaterih sedanjih, več pa v Delu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije