Vlada razkrila, kakšne ukrepe pripravlja proti energetski draginji (VIDEO)
V malem novinarskem središču vlade na Gregorčičevi 25 so sprejete odločitve vlade predstavili ministra Matjaž Han in Luka Mesec ter državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved, so sporočili iz Ukoma.
Vlada je potrdila ukrepe
Luka Mesec: »Kot je bilo napovedano, smo na seji vlade potrdili dva seta ukrepov. Prvi paket je namenjen najbolj ogroženim državljanom, pomoč bomo targetirali, in sicer jo bodo prejela socialno ogrožena gospodinjstva in invalidi. Upravičenci (približno 63.000 gospodinjstev) bodo dobili 200 evrov enkratnega dodatka, če je oseba samska. Pomoč se sešteva v družini. 314 evrov prejmeta dva, 118 evrov prejmeta za otroka, polovičko, če je otrok vključen v varstvo in vzgojo. Od 1. 11. do 31. 3. bomo v sisteme povabili vse, ki so upravičeni do pomoči, a je ne prejemajo, ker niso v sistemu. Prve analize kažejo, da veliko ljudem pripada socialna pomoč ali varstveni dodatek – povabilo v sistem pomoči, da si lahko materialno opomorejo. Boj proti revščini širše. V sistem socialne varnosti želimo spraviti ogrožena gospodinjstva in posameznike.
Celotna vrednost izplačil je 41 milijonov evrov, 14 milijonov v naslednjem letu. Enkratni znesek bo izplačan. Dodatki bodo izplačani enako, kot so izplačane socialne pomoči. Za kaj lahko denar uporabijo, ne bomo določili.«
Gospodarski minister Matjaž Han: »Naj povem, da na dnevni bazi spremljamo situacijo, ki se dogaja v Sloveniji in je povezana z energetsko revščino. Strokovnjaki mi dnevno pomagajo pri nekaterih odločitvah in sprejemanju zakonodaje – draginjska ekipa. Vsak minister je odgovoren za svoj segment, a si pomagamo, ker moramo na koncu pogledati na celoto.
Zemeljski plin in električna energija imata zelo visoke cene. Prvi ukrep je pomoč gospodarstvu. Bližajo se hudi časi. Svetovna banka ocenjuje, da se je v 2022 cena energije zvišala za najmanj 50 odstotkov. Med 61 anketiranci jih je kar štiri petine odgovorilo, da jim bo upadel dobiček, tri četrtine jih ocenjuje, da bodo oškodovani pri konkurenčnosti.
Sprejeli smo zakon oziroma ukrep, ki je usklajen z Evropsko komisijo. Naredili bomo sledeče: 40 milijonov evrov v letošnjem letu bomo namenili. Naslonili smo se na enačbo Evropske komisije, s sofinanciranjem stroškov bomo pomagali gospodarstvu.
Vlogo oddajte do 15. novembra, izvajalec Spirit prek posebne aplikacije. Dokazila bodo seveda potrebna, to bodo računi od prvega julija do konca leta. Na podlagi tega, če bo zadeva zrasla več kot dvakrat, bomo izplačali teh 30 odstotkov.
Mislimo, da se bo prijavilo približno 5.000 podjetij.
Gospodarstvo je zadovoljno s tem ukrepom, saj gre to direktno z integralnega računa našega ministrstva. To je šele prvi korak, ki ga bomo na vladi in ministrstvu tudi naredili. V tej fazi sem zelo zadovoljen. Na Evropski uniji moramo jasno povedati, da se mora gospodarstvu pomagati, da bodo lahko podjetja konkurenčna in da bomo iz te krize lahko prišli najbolj nepoškodovani.«
Rudi Medved: »Vlada bo lahko na podlagi spremenjenega zakona odobrila dodatna sredstva vsem nevladnikom, ki bodo sodelovali pri intervencijah pri naravnih nesrečah. Podlaga za odobritev sredstev bodo v analizi intervencije, ki vsebuje potrdila, kaj smo se pri taki intervenciji naučili.«