ČEZ TISOČ NOVIH OKUŽB

V Sloveniji zabeležili 17 prijav resnih neželenih dogodkov po cepljenju (VIDEO)

Delež okuženih je v zadnjih dneh spet nekoliko večji.
Fotografija: Dobrih osem odstotkov slovenskega prebivalstva je prejelo prvi odmerek cepiva. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Dobrih osem odstotkov slovenskega prebivalstva je prejelo prvi odmerek cepiva. FOTO: Leon Vidic, Delo

Epidemiološka slika v državi se, kot kaže, ne izboljšuje. Številke celo kažejo, da je stanje v zadnjih dneh slabše. V torek je bilo opravljenih 5.989 PCR-testov in potrjenih 1.112 pozitivnih primerov. Delež pozitivnih je bil 18,6-odstoten. Opravljenih je bilo 24.688 hitrih antigenskih testov. V bolnišnicah se je zdravilo 444 ljudi, 83 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je še sedem ljudi. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb znaša 737.

Število aktivnih primerov se je kljub velikemu številu novih primerov nekoliko spustilo. Ocenjujejo, da jih je 10.310.
 


image_alt
Tretji val se je začel, poglejte, kaj nam napovedujejo strokovnjaki


Na novinarski konferenci o aktualnem stanju epidemije je sodelovala nacionalna koordinatorica programa cepljenja z Nijz Marta Grgič Vitek.





Grgič Vitkova je pojasnila, da je bilo 8,4 odstotka prebivalstva cepljenega s prvim odmerkom cepiva proti covidu 19 in 4,1 odstotka z drugim odmerkom. Po njenih besedah smo v Sloveniji do danes prejeli 333.075 odmerkov cepiva.



Spregovorila je tudi o resnih stranskih učinkih, ki so se pojavili po cepljenju. V Sloveniji smo po njenih besedah zabeležili 17 prijav resnih nezaželenih dogodkov po cepljenju. Kot je povedala, je 2010 oseb utrpelo neželene učinke po cepivu Pfizer, po Moderninem pa proporcionalno precej manj. Pri Astrazeneci pa so bili prijavljeni neželeni učinki pri odstotku cepljenih, je pojasnila. Po cepivu Astrazenece so prejeli en resen prijavljen učinek: oslabelost spodnjih okončin in bolečine v prsih. Skupno število opravljenih cepljenj do 16. 3. je bilo 262.121.



Strokovnjaki Instituta Jožef Stefan so ta teden napovedali, da epidemija stagnira in da nas verjetno že prehitevajo novi bolj kužni sevi. Nakazuje se celo, da bi lahko v drugi polovici meseca postale dominantne nove različice, ki bi krivuljo lahko obrnile navzgor. Prehod iz oranžne faze v rumeno se nam tako izmika in nam polzi iz rok. V novo odpiranje bi lahko prešli, ko bo sedemdnevno povprečje hospitaliziranih pod 500, število novih primerov pa pod 600. Prvi pogoj smo že nekajkrat izpolnili, izpolnitev drugega kriterija pa se zdi vse bolj oddaljena.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije