Kdaj se bosta soočila Janša in Golob? Analitik meni, da ima SDS svojo taktiko
V četrtek se je uradno začela volilna kampanja. Medtem ko smo po prvem soočenju na RTV, ko v studio ni bilo ne Janeza Janše ne Roberta Goloba, vendarle upali, da se bosta v ponedeljek soočila na Pop TV, se to ni zgodilo. SDS je namesto prvaka poslal notranjega ministra Aleša Hojsa. Janša se je mudil v Zagrebu, Golob pa je prepričan, da ne gre za naključje in da se namerno izogiba soočenju z njim. Dejal je celo, da upa, da bo zbral pogum in se do volitev pojavil na katerem od soočenj. Hojs je v studiu dejal, da se bo, a nekateri menijo, da se bo pojavil šele na zadnjem soočenju.
Pavel Gantar, politični analitik in nekdanji politik, ki si sicer soočenja v ponedeljek ni ogledal, pravi, da se Janša obnaša kot avtokratski vladar, kot voditelji nekaterih držav na vzhodu, ki se nikoli ne soočijo s svojimi protikandidati in se ne spuščajo v prepirčke in v volilno kampanjo. »On prepušča radikalcem, da opravijo svoje. Na soočenja pošilja ljudi, ki lahko rečejo marsikaj – tisto, česar voditelj ne sme. Pritlehne politične kampanje niso zanj.«
Hojs kot del taktike?
Soočenje pa si je ogledal politični analitik Rok Čakš, ki meni , da Janša daje s svojim pristopom vedeti, da se ukvarja z zadevami, ki so po njegovem pomembnejše – z vodenjem države in zmanjševanjem posledic ukrajinske krize za domače in mednarodno okolje, kar je videti tudi pri francoskem predsedniku Emmanuelu Macronu, ki se tudi ne udeležuje soočenj, zaradi česar sta oba kritizirana. Čakš je prepričan, da bo prišel čas, ko se bosta soočila oba, da pa trenutno zaradi tega nihče ne pridobiva ali izgublja. »V prejšnjih soočenjih, ko sta bila v duelu Hojs in Golob se je izkazalo, da Golob po Hojsovih izjavah precej hitro izgubi živce in stopi v neki način govora, ki je pokroviteljski, deluje samovšečno in to zagotovo ni dobro sprejeto pri volivcih. To je morda tudi strategija SDS.« Dodal je še, da se bosta zagotovo soočila na zadnjih soočenjih.
»Če je Hojs del taktike, ta ne bo mogla trajati prav dolgo,« pa pravi redni profesor na FDV Marko Milosavljević. »Če je vaša taktika, da ne ponudite drugega kot lastnega provokatorja, ki želi druge politike pripraviti do tega, da izgubijo živce, je to zelo negativna taktika, ki več pove o vas samih. Mislim, da morajo biti politiki v predvolilnih soočenjih sposobni povedati kaj več o svojih programih in rezultatih.«
»Izogibanje kaže na ignoranco«
Milosavljević ima občutek, da želi Janša s tem pokazati distanco do drugih slovenskih politikov in strank. »Kot da bi hotel pokazati, da je nad tem, kot da se ukvarja s pomembnimi svetovnimi vprašanji in nima časa za slovensko politiko, s tem na žalost kaže, da nima časa za slovensko družbo in slovenske volitve. S tem da pošilja druge, tretje, četrte ali pete ljudi iz svoje stranke, želi pokazati občutek vzvišenosti in superiornosti do drugih slovenskih politikov.« Janša se po njegovem želi pokazati kot voditelj svetovnega formata, ki rešuje velike stvari. To morda deluje pri nekaterih volivcih, a dvomi, da bo večini to všeč. »Slovenija je naša država, je država volivcev, ki bodo šli na volitve. Volitve so manifestacija demokracije, ko izpolnimo vse, čemur je demokracija namenjena. Politik, ki v tem ne sodeluje, kaže ignoranco do lastnih volivcev in države. To se mi ne zdi smiselno niti konstruktivno. Ne vem, ali bodo volivci to razumeli kot veliko mednarodno državniško držo ali kot omalovaževanje.«
Milosavljević se je ob tem spomnil na volitve leta 2011, ko je na volitvah največ podpore dobila Lista Zorana Jankovića, SDS pa je končal na drugem mestu. Takrat se Janša in Borut Pahor nista udeležila zadnjega soočenja pred volitvami na RTV, imela sta pogovor na neki drugi televiziji. Nekateri analitiki in politiki so takrat menili, da je bil tudi to pomemben dejavnik, da se je del volivcev na volilno nedeljo odločil drugače. »Slovenski gledalci radi gledajo soočenja in politike, ki med seboj razpravljajo, se prepirajo in se izkažejo za bolj ali manj spretne voditelje. Politik, ki to ignorira, ignorira tudi državljane.«
Čakš je dejal, da je na to, kdo se je v ponedeljek najbolje odrezal, treba gledati z vidika, kdo brani svoj položaj in kdo napada. »Z vidika branjenja položaja sta svoje dobro opravila Hojs in Golob. Na račun Goloba bi morala pridobivati Bratuškova in Šarec, a jima to ni uspelo. Vidi se, da sta nervozna zaradi slabih javnomnenjskih rezultatov, zato napadata in sta manj vsebinsko močna. Podobno je s Tanjo Fajon, ki je dve tretjini svojega časa porabila za napadanje nasprotnikov. Golob je večino časa porabil za predstavitev stališč. Dokaj dobro sta se v vsebinskem smislu odrezala tudi Luka Mesec in Matej Tonin, ki najmanj napada in največ časa posveti temu, kaj so naredili in kaj še nameravajo narediti.«
Bodo odločale pravne akrobacije?
O tem, kaj Čakš pričakuje v tej kampanji, smo že poročali, Milosavljević pa pravi, da težko govori o tem, kaj je pričakovati v tej kampanji, saj smo vsak dan priča novim, tudi pravnim akrobacijam. Ob tem je izpostavil ponedeljkovo soočenje, ko so na RTV gostili Gibanje Aleksandre Pivec, ki je po interpretaciji pravne službe RTV parlamentarna stranka, Gibanje Svoboda Goloba pa ne. »Nihče ne ve, kaj so posamezni mediji, pa tudi RTV in politiki zmožni in ali bo kampanja potekala normalno. Ne vemo, kaj se bo dogajalo v svetu in ali lahko ob vojni v Ukrajini pride do kakšnih zapletov zaradi vpletenosti Slovenije. Na koalicijo lahko to vpliva pozitivno ali negativno. Odvisno je tudi od dobrih soočenj, razprav in ustreznega obnašanja politikov. Odvisno bo tudi od konstruktivnosti, modrosti, retorične spretnosti na eno strani, pa koleričnosti, žaljivosti in preostalih stvari na drugi strani. Izkazalo se bo, kdo ima kaj ponuditi in kdo ne.« Dodal je še, da imamo tudi veliko novih akterjev in novih strank kot še nikoli in da bi bilo zanimivo videti, ali ljudje sploh vedo, kdo so predsedniki teh strank.