ZASEBNO VARSTVO
Kdo bo pazil 11-mesečnika? Ponujajo se študenti, brezposelni, upokojenci
Odprt lov: inšpektorji nadzirajo osebe, ki na portalih ponujajo varstvo otrok.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Starši se v stiski, ko ne dobijo vrtca, pogosto obrnejo na portale, ki v Sloveniji oglašujejo varstvo za otroke. Takšna sta tudi Varstvo-net in varstvootrok.com. Oba imata po več letih delovanja bogat vpogled v to, kdo ponuja in kdo išče varstvo. Starši najpogosteje iščejo varstvo v Ljubljani in okolici, kjer rastejo naselja (Dol pri Ljubljani, Brezovica, Domžale, Mengeš, Ivančna Gorica …).
Oba portala nadzoruje tudi Finančna uprava (RS) Furs, ki je že večkrat zahtevala podatke od varušk oziroma ponudnikov varstva otrok.
Furs nadzira portale
Na portalih se zavedajo, da je to spletno mesto, kjer je mogoče oglaševati dejavnost tudi na črno, zato kršiteljice, ki so brez registrirane dejavnosti opozorijo in opomnijo, da oglase nadzira pristojni inšpektorat. »Veliko kršiteljic si je dejavnost uredilo, nekatere pač ne,« pravi lastnica portala Varstvo-net in dodaja, da je inšpektorat varuške tudi že kaznoval, saj niso imele urejene dejavnosti in so oglaševale na črno. Z oglasi na črno se borijo tudi na portalu Varstvo otrok, kjer lastnica portala Tanja Pogačnik Fartek vsak oglas pred objavo na spletu pregleda in objavi le tiste, ki imajo za to registrirano dejavnost. »Vsekakor so poskusi, da bi oglaševali na črno, predvsem študentov in brezposelnih, a ker smo pri objavi nelegalnega oglasa tudi mi kazensko odgovorni, smo pri tem zelo strogi,« pravi Pogačnik Fartkova. Tudi upokojenke iščejo priložnost za varstvo otrok, predvsem upokojene profesorice, vzgojiteljice, medicinske sestre, ker jim je dolgčas in imajo veliko veselja do dela, druženja in (sicer majhnega) zaslužka.Pred vrati ljubljanskih vrtcev je v vrtčevskem letu 2018/19 ostalo 571 otrok.
Oba portala nadzoruje tudi Finančna uprava (RS) Furs, ki je že večkrat zahtevala podatke od varušk oziroma ponudnikov varstva otrok.