Kdo je ta skrivnostni Golobov človek? Lindav razkril, kaj se je dogajalo za zaprtimi vrati
V policiji se dogajajo veliki pretresi, ki jim ni videti konca. Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je že napovedala, da bo predsedniku vlade Robertu Golobu podala odstopno izjavo, saj ni čutila, da ima njegovo podporo pri imenovanju v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava za polni mandat. Prav tako je omenjala »politične pritiske«. Danes je v javnost prišlo pismo Lindava, ki v njem pojasnjuje »določene politične pritiske«.
»Kot pritisk razume tudi klice, ki jih v teh dneh v. d. generalnega direktorja policije dobiva iz kabineta predsednika vlade. Nazadnje je bilo to včeraj, ko je svetovalec iz kabineta predsednika vlade poklical v. d. generalnega direktorja policije, kljub vedenju, da je ta v bolniškem stažu, in ga prepričeval o nujnosti srečanja s predsednikom vlade,« so navedli v policiji.
Lindav med drugim omenja, da je Golob želel na mestu direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) videti Darka Muženiča, bivšega direktorja NPU, ki je v preiskavi Evropskega javnega tožilstva na podlagi prijave bivšega direktorja Urada za preprečevanje pranja denarja. Lindav in Bobnarjava sta Golobu pojasnila, da premestitev Muženiča na NPU »lahko predstavljalo težavo z vidika etike in integritete«, a naj bi Golob vseeno vztrajal, da je treba pozvati evropsko tožilstvo, da preiskavo čim prej zaključi.
Lindav je tudi omenjal neznanega moškega, ki je bil pogosto ob Golobu. »V kratkem razgovoru mi je omenil, da je bivši policist, specialec, da pa je bil tudi kadet in bi se ga od tam moral spomniti. Sam sem mu dejal, da se ga ne spomnim,« je zapisal Lindav in tega neznanega človeka v pismu večkrat omenil. Skrbel naj bi za varovanje predsednika, a se je tudi v pogovorih pri kadrovskih odločitvah večkrat vmešal z besedo in je Lindavu nasprotoval.
Posebej neodgovorno, z veliko mero nezaupanja v strokovnost in avtonomnost policije, se mu kaže okoliščina, da je na več sestankih med dvema državnima organoma, ki so bili sklicani z namenom izpolnitve uredbe vlade, s katero je bilo varovanje predsednika vlade prepuščeno Službi za varovanje predsednika vlade (SVPV), sodeloval človek, ki v nobenem od navedenih organov ni zaposlen.
Posebej neprimerno se Lindavu zdi, da je bil o izbiri vodje SVPV obveščen s strani te osebe, ki ni imela nobene formalne vloge v generalnem sekretariatu vlade. Kot človek in kot v. d. generalnega direktorja policije »ne morem sprejeti tudi dejstva, da bo vodja SVPV kot sredstvo pritiska name uporabljal grožnje z obveščanjem predsednika vlade«.
Pismo je daljše, preberete ga lahko na tej povezavi.
Iz kabineta predsednika vlade so naknadno poslali še sporočilo, da so Lindava zaprosili za dodatno poročilo, ali je kdorkoli od ministrov, državnih sekretarjev ali drugih funkcionarjev, vključno z ministrico za notranje zadeve, želel pridobiti informacije o konkretnih postopkih, ki jih vodi policija, ali vplivati nanje.
Predsednik vlade je dodatno poročilo prejel v četrtek popoldne, iz njega pa izhaja, da v mandatu te vlade ni bilo primera, da bi kdorkoli od političnih funkcionarjev želel pridobiti informacije o konkretnih postopkih, ki jih vodi policija, ali vplivati nanje. »S tem dopisom je torej policija potrdila, da ni bilo političnih pritiskov na delo policije,« so navedli v kabinetu.