Kdo so zmagovalci in poraženci preferenčnih glasov? Grims jih je prejel manj kot Stevanović, a ga vseeno čaka mesto v Bruslju
Vprašanje, kakšen volilni sistem bi bil za Slovenijo najprimernejši, slovensko politiko deli že dolgih 35 let. Uvedbi preferenčnega glasu je naklonjena večina političnih strank, v nedeljo pa so tudi državljani Slovenije izrazili strinjanje s takšno ureditvijo.
Volitve v Evropski parlament pa že od prej potekajo z uporabo preferenčnih glasov – to pomeni, da volivci glasujejo neposredno za kandidata, za katerega želijo, da jih zastopa. To pa pomeni tudi, da lahko več glasov dobijo kandidati, katerih stranke sploh niso izvoljene, če te dobijo premalo glasov po skupnem seštevku.
Izvoljen, a poslanec ne bo
Peter Gregorčič je, na primer, glede na preferenčne glasove zasedel 4. mesto med kandidati, a poslanec ni postal, saj je njegova stranka SLS dobila premalo skupnih glasov.
S tem je Gregorčič pravzaprav dobil več glasov kot »težkokategorniki« Tonin, Zver ali Nemec, ki so dobili mesta v Evropskem parlamentu. Po drugi strani pa je Grims dobil manj preferenčnih glasov kot npr. Stevanović, a bo vseeno postal evropski poslanec, medtem ko Stevanović v Bruselj ne odhaja.
Preberite še: