LJUBLJANA – Ko je beseda na včerajšnjem soočenju na Pop TV nanesla na posojilo bosanske državljanke stranki SDS, se je zdelo, da ima predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša tovrstnih vprašanj rahlo dovolj. Voditeljici Petri Krčmar je namreč odgovoril, da je to že večkrat pojasnil in da si lahko te posnetke ponovno ogleda, ob tem pa je dodal: »Če mislite, da je 150.000 evrov kredita, ki smo ga takoj vrnili, potem ko je računsko sodišče dejalo, da bi to znal biti prekršek, enake vrste problem kot nekaj milijard luknje v slovenskih bankah ...« Zanimivo je, da je bil predmet pogodbe 450.000 evrov vredno posojilo, drži pa, da ga je SDS dotlej izkoristil 150.000 evrov. Je pa Janša priznal napako in pojasnil, da če bi film še enkrat zavrtel nazaj, tega ne bi več naredili.
Ko udari Mesec
Tudi Luka Mesec iz Levice je opazil, da Janša prikazuje posojilo z drugačnimi številkami, ob tem pa še omenil, kako stranka SDS financira kampanjo: »Povozili ste vse zakone, ki v tej politični kampanji veljajo.« Dodal je, da njihovi plakati že šest mesecev visijo in da ga zanima, od kod jim denar: »Upam, da se kakšna pristojna institucija zgane. Ste edina stranka, ki dobiva denar iz Madžarske, da vodi politično kampanjo v Sloveniji. Lepo vas prosim.« Prvak SDS je odgovoril, da vodijo svojo kampanjo za denar, ki so ga sami zbrali, in da tega ne počno z denarjem iz Madžarske: »Gospod Mesec, če mislite, da boste zaradi tega dobili kakšen glas več, lahko to še trikrat ponovite.« Mesec se s tem ni strinjal in je dejal, da gre za sprenevedanje, ki ga gledamo že 25 let: »Gospod Janša na enak način postopa do bančne luknje. Kdo je navrtal bančno luknjo? Vlada med 2004 in 2008 je dokazano bila na oblasti, ko je v državi nastalo 25 milijard bruto zunanjega dolga – to je tisto, kar je kasneje postal naš javni dolg. Zdaj pa s prsti kažete na vse ostale, zato da bi se sami oprali krivde.«
Janša vrača žogico
A Janša Mesecu ni ostal dolžan: »Za nekoga, za katerega je izvoz ahilova peta slovenskega gospodarstva, ni čudno, da ne loči, kaj je bruto dolg, ki je seštevek vsega dolga v neki državi. Se pravi gospodinjstev, podjetij ... Na to vlada nima nikakršnega vpliva. Državni dolg, to je tisti, za katerega je neposredno odgovorna vlada (o tem vlada odloča, ali se bo zadolžila), je padel v BDP. To je bil edini čas, ko je ta dolg realno padal. Na koncu našega mandata je bila naša država druga najmanj zadolžena v evroobmočju.«
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: