V ENEM DNEVU

Klakočar Zupančičeva razkrila, kaj jo izjemno žalosti

Predsednica državnega zbora meni, da bi bilo vse morebitne referendume smiselno izpeljati v enem dnevu.
Fotografija: Urška Klakočar Zupančič,  predsednica državnega zbora. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Urška Klakočar Zupančič,  predsednica državnega zbora. FOTO: Jure Eržen, Delo

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič bo po vložitvi referendumske pobude o noveli zakona o RTVS v sedmih dneh preverila, ali ta ustreza zakonskim kriterijem, in za datum začetka zbiranja podpisov predvidoma določila 1. september. Ker se za jesen obeta več referendumov, pa prva med poslanci ocenjuje, da bi bilo te smiselno izpeljati v enem dnevu.

Preberite še: 

image_alt
SDS vložila podpise za razpis zakonodajnega referenduma o RTVS

V SDS so namreč danes vložili nekaj več kot 6.200 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o vladni noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Predsednica državnega zbora bo zdaj v skladu z referendumsko zakonodajo v sedmih dneh preverila, ali je pobuda za začetek referendumskih postopkov vložena v skladu z zakonom.

O tem mora obvestiti tudi ministrstvo, pristojno za vodenje evidence volilne pravice, in določiti koledarski rok, v katerem bo imel pobudnik čas zbrati 40.000 podpisov pod zahtevo za razpis referenduma.

Ker bi ta rok za zbiranje podpisov padel v čas med 15. julijem in 31. avgustom, bo v skladu z zakonom za začetek zbiranja podpisov najverjetneje določila 1. september, je v današnji izjavi za medije navedla Klakočar Zupančičeva.

Ko predsednik državnega zbora določi rok začetka zbiranja podpisov, ima sicer pobudnik 35 dni časa za zbiranje. Po izteku tega roka pa ima sedem dni za vložitev s podpisi podprte zahteve. Če je ta popolna, ima nato še državni zbor sedem dni časa, da z odlokom razpiše referendum.

Na zakonodajnem referendumu volivci odločajo o potrditvi zakona, ki ga je sprejel državni zbor, pred njegovo razglasitvijo.

Klakočar Zupančičevo žalosti, da je zakon takšen trn v peti opoziciji

Predsednica državnega zbora je sicer danes še poudarila, da jo »izjemno žalosti, da je ta zakon takšen trn v peti opoziciji«, ki se ob tem poslužuje vseh mogočih instrumentov, da bi preprečila oziroma zavlekla uveljavitev novele zakona o RTVS.

»Zavedam se, da je stanje na RTVS alarmantno, zato bi si želela, da bi s sprejetjem tega zakona lahko takoj pomagali novinarjem, ki opozarjajo na slabo stanje, nemogoče delovne pogoje in poseganje v neodvisno delo,« je dejala.

Novelo zakona o RTVS je državnizbor sicer s 53 glasovi za in 26 proti sprejel pretekli teden, v sredo pa je državni svet nanj izglasoval še odložilni veto. Poslanci bodo tako na današnji izredni seji ponovno odločali o zakonu, jeseni pa bo ob zadostnem številu zbranih podpisov sledil še referendum.

Kdaj bi tega lahko izvedli, Klakočar Zupančičeva danes še ni razkrila. Kot smiselno pa ocenjuje, da bi več morebitnih referendumov, ki se obetajo jeseni, izvedli na en »referendumski dan«, ki pa ne bi sovpadal z datumom katerega izmed krogov jesenskih lokalnih ali predsedniških volitev.

SDS je sicer vložila tudi pobudo za referendum o spremembah zakona o vladi, zbiranje podpisov za izvedbo referenduma pa bo steklo 1. septembra.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije