INVALID
Ko je pristal na vozičku, ga je rešil šport
Toniju Zakrajšku iz Žalne je požagano drevo zlomilo hrbtenico.
Odpri galerijo
GROSUPLJE – Življenje ni potica, pravijo na Dolenjskem. Tako razmišlja tudi 41-letni Toni Zakrajšek, ki ga je življenje trdo preizkušalo. »Tudi jaz imam kak slab trenutek, vendar tako hitro izgine, kot pride. Na srečo sem bolj flegmatik,« hudomušno pove paraplegik, veseljak, športni navdušenec. Tudi vzoren mož. Z njim in njegovo ženo se srečamo v Grosupljem, kjer ga dobro poznajo, ne nazadnje je skoraj domačin. Po rodu je iz vasi Žalna.
»Mešani občutki so zaznamovali to obdobje. Zdravniki ti nič ne povedo direktno. Potem sem se preselil na Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. To so bili štirje meseci, kjer so me naučili, kako se oblečem in se, kolikor je le mogoče, pripravim na samostojno življenje. Seznanili so me tudi s tem, kateri športi so primerni za mojo obliko invalidnosti,« se spominja Toni, ki se je potem vrnil domov. Začetki so bili težki, hiša ni bila prilagojena za invalidski voziček. Danes je bolje, s pomočjo staršev in brata so predelali spodnji del v pritlično stanovanje, kjer z ženo Špelo biva še danes. A tudi to bo kmalu drugače. Zakonca, poročila sta se leta 2006, se selita na svoje!
Nezgoda v gozdu
Tam je hodil v osnovno šolo. Sledil je odhod v Ljubljano, kjer se je vpisal na srednjo strojno, a mu ni šlo. Presedlal je na triletno avtomehanično šolo, vmes je naredil še dveletno šolo, za strojnega inženirja se je izšolal v Novem mestu. Leta 2000 pa mu je delovna nesreča spremenila življenje. »Ob delu v gozdu je name padlo drevo. Pet ali deset minut sem bil ukleščen in stisnjen. Hitro sem se prijel za nogi. Nisem ju mogel premakniti niti pravega signala nisem čutil. Niso bile več moje ... Potem so me odpeljali v UKC Ljubljana,« opiše usodni dogodek. Dva meseca je bil na okrevanju.»Mešani občutki so zaznamovali to obdobje. Zdravniki ti nič ne povedo direktno. Potem sem se preselil na Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. To so bili štirje meseci, kjer so me naučili, kako se oblečem in se, kolikor je le mogoče, pripravim na samostojno življenje. Seznanili so me tudi s tem, kateri športi so primerni za mojo obliko invalidnosti,« se spominja Toni, ki se je potem vrnil domov. Začetki so bili težki, hiša ni bila prilagojena za invalidski voziček. Danes je bolje, s pomočjo staršev in brata so predelali spodnji del v pritlično stanovanje, kjer z ženo Špelo biva še danes. A tudi to bo kmalu drugače. Zakonca, poročila sta se leta 2006, se selita na svoje!