Koliščarske smeti so arheološki zaklad (FOTO)
Prihod koliščarjev na Ljubljansko barje označuje zelo pomembno obdobje v zgodovini osrednjega slovenskega prostora. Bili so med najzgodnejšimi graditelji manjših, a stalnih naselbin. Šlo je za majhne skupine samostojnih kolib na kolih. Arheologi pravijo, da so jih postavljali sočasno na več koncih Ljubljanskega barja od Škofljice do Verda pri Vrhniki. Rdeča nit tokratnega koliščarskega dne v organizaciji Društva Fran Govekar z Iga so bile živali, ki so našim prednikom delale družbo, jim pomagale pri poljedelstvu ter jim predstavljale tudi vir hrane.
Na prireditvenem prostoru so si obiskovalci lahko ogledali predstavo Koliščarji z Velikega jezera, prisluhnili predavanjem arheologov, uživali v delavnicah ter se udeležili lova na belega bobra. Koliščarski dan je v tako v zadnjih letih prerasel v več kot prijeten dogodek za družine, saj je bil hkrati zanimiv in poučen, ne samo za otroke, temveč tudi za odrasle.
Izvedeli smo torej, da so koliščarji že poznali lan in ga uporabljali. To nam je potrdila tudi Olga Marguč, priznana oblikovalka in poznavalka tekstila. »Lan je seme naše prihodnosti,« je poudarila Margučeva, ki je za obiskovalce pripravila dve laneni potici. »Za namaz sem porabila kar pol kilograma zmletega lanenega semena ter dodala maslo in rozine, da namaz postane bolj sočen in se lepo razmaže po razvaljanem testu. Sicer pa lan ne sme v pozabo. Nasprotno! Je izjemna rastlina, pri kateri uporabimo tako rekoč vse. Stebla nam dajo prejo za tkanje, ki jo je treba prej seveda obdelati še na kolovratu. V glavicah rastline se skrivajo semena, ki imajo izjemen pomen, saj zmleta lahko uporabimo na različne načine kot dodatek v naši prehrani, prav tako lahko iz njih pridobimo zelo koristno in zdravo laneno olje.«
Arheolog dr. Anton Velušček je prav gotovo eden največjih poznavalcev zgodovine nekdanjih prebivalcev z roba Ljubljanskega barja. Skrivnost o koliščarjih oziroma mostiščarjih, kot jih imenuje pisatelj Janez Jalen, se je začela razkrivati 17. julija 1875. Takrat so delavci pri čiščenju jarkov ob Ižanski cesti blizu vasi Studenec (zdaj Ig) naleteli na ostanke naselja na kolih in veliko črepinj in živalskih kosti ter orodja iz jelenovega roga in oglja.
O živalih in koliščarjih je zelo slikovito govoril arheozoolog dr. Borut Toškan: »Koliščarji še niso poznali pisave, zato ni upanja, da bi odkrili morebitni zapis o vsakdanjem življenju, okolju in njihovih navadah. Prav tako ne moremo računati, da bi v kakšnih jamah našli njihove slikarije. Vedenje o koliščarjih je bilo pridobljeno z izkopavanji. Pri tem naletimo na dvoje. Našli bomo ostanke kolib, to je navpične kole, druga velika skupina najdb pa so njihove smeti. Te so zaklad za arheologa.«