Komu se obeta predsedniški stolček? To pravi zadnja javnomnenjska raziskava
Z današnjim dnem začenjajo teči roki za volilna opravila za izvedbo predsedniških volitev, ki bodo 23. oktobra. Volivci lahko od danes s podpisi izrazijo podporo posameznim kandidatom, mogoče je tudi vlaganje kandidatur. Kandidati lahko te vložijo do 28. septembra, nekaj dni prej, 22. septembra, pa bo tudi uradno stekla volilna kampanja.
Kdo trenutno vodi?
Sodeč po javnomnenjskih raziskavah, bomo predsednika oziroma predsednico tudi tokrat izbrali v drugem krogu. Po najnovejši anketi inštituta Mediana za Delo trenutno vodi Nataša Pirc Musar. »Vendar je razlika med njo in Anžetom Logarjem premajhna, da bi lahko zanesljivo napovedali, kdo bi zmagal v prvem krogu predsedniških volitev,« poudarja Delov javnomnenjski analitik Roman Zatler.
Kaj se bo zgodilo v drugem krogu?
Če bi se v hipotetični drugi krog uvrstila Nataša Pirc Musar in Anže Logar, bi – sodeč po odgovorih vprašanih – prepričljivo zmagala Pirc Musarjeva, še poroča Delo.si. »Če bi iz analize izločili neopredeljene, bi Musarjeva prejela 59 odstotkov, Logar pa 41. Pri tem predpostavljamo, da bi se neopredeljeni odločali med kandidatoma enako kot opredeljeni, kar pa se ne zgodi vedno,« povzema Zatler, ki je še analiziral, da bi Musarjeva v drugem krogu dobila večino glasov tistih, ki bi v prvem krogu glasovali za Marto Kos (93 odstotkov), Iva Vajgla (79 odstotkov) in Vladimirja Prebiliča (67 odstotkov). Logar bi dobil glasove Nine Krajnik.
Začelo se je zbiranje podpisov
Kandidate za predsednika republike lahko predlagajo poslanci, politične stranke in volivci. Če se kandidat za predsedniško funkcijo poteguje s podporo poslancev, potrebuje najmanj deset njihovih podpisov. Stranke lahko svoje kandidate predlagajo s podpisi najmanj treh poslancev ali 3.000 volivcev. Če se kandidat na volitve poda samo s podporo volivcev, pa potrebuje najmanj 5.000 podpisov volilnih upravičencev.