Konflikt interesov? RTV Slovenija pojasnjuje: strogi standardi za izvenslužbene dejavnosti
Poročali smo, da je televizijska voditeljica Rosvita Pesek zadnji hip morala odpovedati vodenje pogovornega omizja ob 35. obletnici ustanovitve Demokratične opozicije Slovenije (Demos), za kar naj bi bila zaslužna odgovorna urednica informativnega programa RTV Slovenija, Polona Fijavž.
Za pojasnila smo se obrnili na go. Fijavž. Zanimalo nas je, kako komentirajo prepoved, pa tudi, zakaj se je RTV odločila za takšno potezo in ali so podobno odločitev že sprejeli pri katerem drugem zaposlenem.
Iz službe za komuniciranje RTV Slovenija so na naša vprašanja odgovorili, da so v zadnjem letu intenzivneje urejali področje izvenslužbenih dejavnosti zaposlenih, predvsem tistih, ki bi lahko vzbujale vtis pristranskosti ali konflikta interesov. Kot so zapisali:
»Vse zaposlene smo seznanili z veljavnimi zakonskimi in internimi podlagami – med njimi so tudi Programski standardi RTV Slovenija –, ki urejajo področje dejanskih ali navideznih nasprotij interesov, ter poudarili pomen ohranjanja zaupanja javnosti. V skladu z navodili in usmeritvami Uprave RTV Slovenija je odgovorna urednica prošnjo zaposlene za opravljanje izvenslužbene dejavnosti zavrnila.«
»Novinarski moralni in etični standardi zavezujejo novinarje in urednike, da se izogibajo dejavnostim, ki bi lahko vzbujale vtis pristranskosti ali omajale zaupanje javnosti v njihovo delo,« so poudarili na RTV Slovenija.
Odgovor RTV Slovenija objavljamo v celoti:
»RTV Slovenija je v zadnjem letu začela intenzivneje urejati področje izvenslužbenih dejavnosti zaposlenih, ki bi lahko v javnosti vzbujale vtis pristranskosti ali konflikta interesov. Vse zaposlene smo seznanili z veljavnimi zakonskimi in internimi podlagami – med njimi so tudi Programski standardi RTV Slovenija –, ki urejajo področje dejanskih ali navideznih nasprotij interesov, ter poudarili pomen ohranjanja zaupanja javnosti.«
»V skladu z navodili in usmeritvami Uprave RTV Slovenija je odgovorna urednica prošnjo zaposlene za opravljanje izvenslužbene dejavnosti zavrnila.«
»Poudarjamo, da novinarski moralni in etični standardi zavezujejo novinarje in urednike, da ravnajo premišljeno ter se izogibajo dejavnostim, ki bi lahko vzbujale vtis pristranskosti ali omajale zaupanje javnosti v njihovo delo.«
»Natančneje, Programski standardi RTV Slovenija med drugim določajo, da se morajo programski ustvarjalci izogibati vsem oblikam nasprotja interesov, zanje velja prepoved sodelovanja v plačani promociji in oglaševanju ter vsebinsko ali poslovno sodelovanje z organizacijami, ki so predmet njihovega poročanja. Zavezani so k javnemu delovanju, ravnanju in nastopanju, ki ne škoduje ugledu javnega medija, sodelavcev, programov in lastni verodostojnosti.«