Konkurenca jim krade vsebine (FOTO)

Vodstvo družbe Pomurski sejem je predstavilo dosežke v preteklem letu in načrte za tekoče. Po oceni predsednika uprave Pomurskega sejma Janeza Erjavca bo leto 2025 zelo dinamično. Opozoril je na »nelojalno konkurenco«, ki pred njihovim sejmom oziroma takoj za njim organizira na las podobne sejme.
Leto 2024 je Erjavec sicer označil kot uspešno za Pomurski sejem, saj so po njegovih besedah izvedli vse načrtovane projekte, vključno s tremi sejemskimi prireditvami, mednarodnim sejmom gradbeništva in z gradbeništvom povezanih tehnologij Megra, sejmom lovstva, ribištva in aktivnosti v naravi Lov in mednarodnim kmetijsko-živilskim sejmom Agra, ob tem pa tudi uspešno organizacijo različnih mednarodnih ocenjevanj kakovosti, ki so vse bolj priljubljena.

Po podatkih Pomurskega sejma je pod črto sodelovalo 2066 razstavljavcev iz 35 držav, razstavljali so na 90.100 kvadratnih metrih razstavnih površin, njihove razstavne prostore pa je obiskalo skoraj 120.000 ljudi, kar je velik uspeh tudi za mesto in občino Gornja Radgona, ki takšnega obiska gotovo ne bi doživela, če ne bi bilo sejemskih prireditev.
Težave z delovno silo
Poleg sejemskih prireditev so v minulem letu izvedli tudi projekte, kot so izbor vinske kraljice Slovenije, mednarodna slikarska kolonija Vinogradi na obeh bregovih Mure in drugi dogodki. To je samo še dodatno potrdilo pomen Pomurskega sejma in sejmišča v tem mestu na reki Muri.

Letos, kot je povedal Erjavec, načrtujejo tri velike sejme. Prvi bo 34. Megra, ki bo od 26. do 29. marca. Agro, njeno 63. izvedbo, načrtujejo med 23. in 28. avgustom in bo letos v znamenju mednarodnega leta zadružništva, pri čemer bodo izpostavljene teme, kot so prehranska varnost, podnebne spremembe in pa globalni izzivi. Tretja letošnja sejemska prireditev je 10. mednarodni sejem obrambe, varnosti, zaščite in reševanja Sobra, ki bo med 25. in 27. septembrom in bo osredotočen na aktualna vprašanja obrambne industrije, je še poudaril Erjavec, ki je med bistvenimi izzivi za prihodnost posebej omenil iskanje rešitve situacije pomanjkanja infrastrukture v Gornji Radgoni, vse od avtocestnega in železniškega priključka do hotelskih zmogljivosti, naraščajočih stroškov, težav z delovno silo in že prej omenjene nelojalne konkurence.
Okronali kraljico
»Mnogo sejemskih prireditev se dogaja na javnih prostorih, to je recimo sejem v Komendi, pa tudi drugod je tako,« je dodal Erjavec, ki je kot nelojalno konkurenco omenil predvsem Celjski sejem: »Kradejo nam vsebine, saj pozimi organizirajo sejem kmetijske mehanizacije, ki je konkurenca našemu kmetijskemu sejmu, potem so z dnevi lovstva posnemali sejem Lov, letos pa so se odločili še, da bodo mesec dni po Sobri pripravili še svoj sejem vojaške opreme,« je povedal prvi mož Pomurskega sejma, ki pa vseeno ostaja optimističen glede prihodnjih sejmov in dogodkov, ki bodo ključnega pomena tudi za ohranitev regijskega pomena njihovega sejma, ne nazadnje bodo letos vložili med 200.000 in 300.000 evri, sredstva pa bodo namenjena predvsem klimatizaciji in ohranjanju infrastrukture. Med novostmi bo tudi začetek zbiranja stare kmetijske opreme, ki naj bi ga uporabili pri morebitni postavitvi muzeja.
Prvi večji dogodek v letu 2025 je bilo kronanje nove, že 28. vinske kraljice Slovenije, ki bo doma in po svetu predstavljala vse tri slovenske vinorodne dežele, naše vinogradništvo in vina, turizem ter bogato kulturno dediščino. Te dni potekajo aktivnosti za tretjo dražbo boljših lesnih sortimentov, licitacijo vrednejšega lesa iglavcev in listavcev na sejmišču, ki bo v Gornji Radgoni. V sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije in Pomurskim sejmom jo organizira Gozdarstvo Radgona.
300.000 evrov bo šlo za infrastrukturo.