Kupci, pozor: v teh slovenskih trgovinah so našli salmonelo v jajcih
Zaradi prisotnosti salmonele je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin odpoklicala jajca dobavitelja Kmetijska zadruga Laško. Prodajala so se v različnih manjših zasebnih trgovinah na območjih Celja, Velenja in Zasavja, ne pa tudi v Tušu in Sparu, kot je v ponedeljek objavila uprava.
Prisotnost salmonele so potrdili v pakiranjih po 10 in 30 kokošjih jajc, in sicer v več različnih lotih. Nevarni so lot 244, ki ima rok uporabnosti do 20. decembra, lot 245, ki ima rok uporabnosti do 23. decembra, in lot 247 z rokom uporabnosti do 27. decembra.
O mikrobiološkem tveganju je upravo opozoril dobavitelj, Kmetijska zadruga Laško.
Uprava je prvotno objavila, da so se jajca prodajala tudi v trgovinah Tuš in Spar, a jo je dobavitelj naknadno obvestil, da trgovine teh dveh trgovcev niso prejele spornih lotov. Objavo je zato danes dopolnila.
Bakterije iz rodu salmonel lahko povzročijo salmonelozo, črevesno nalezljivo bolezen. Inkubacijska doba, torej čas od okužbe do začetka bolezni, je od šest do 72 ur po zaužitju okuženega živila.
Med znaki okužbe so driska, bolečine v trebuhu, lahko tudi bruhanje in povišana telesna temperatura. Driska je lahko vodena ali krvava s sluzjo, piše na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Nasvet potrošnikom
Potrošnikom, ki so jajca kupili, uprava svetuje, naj jih ne zaužijejo, ampak naj jih vrnejo na mesto nakupa. Po navedbah Zveze potrošnikov Slovenije mora trgovec potrošniku v tem primeru vrniti kupnino.
Kot so pojasnili v Kmetijski zadrugi Laško, je spornih 82.080 jajc, salmonelo pa so našli v blatu pri rednem lastnem vzorčenju v kooperacijski reji.
Bakterije iz rodu salmonel lahko povzročijo salmonelozo, črevesno nalezljivo bolezen. Inkubacijska doba, torej čas od okužbe do začetka bolezni, je od šest do 72 ur po zaužitju okuženega živila. Med znaki okužbe so driska, bolečine v trebuhu, lahko tudi bruhanje in povišana telesna temperatura. Driska je lahko vodena ali krvava s sluzjo, piše na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Kot še navajajo, je zdravljenje simptomatsko, pri čemer je treba skrbeti predvsem za zadosten vnos tekočine, zelo pomembno pa je tudi, da bolniki ostanejo doma, dokler imajo prebavne težave.