DOVOLJ JIM JE

Litijski gasilci ne bodo več gasili?!

PGD Litija naj bi zamrznilo delovanje, ker nimajo za nafto. Letos od občine niso dobili še niti evra.
Fotografija: Litijskim gasilcem je prekipelo. Foto: Igor Mali
Odpri galerijo
Litijskim gasilcem je prekipelo. Foto: Igor Mali

LITIJA – Gasilcem PGD Litija je dokončno prekipelo! Vse kaže, da bodo z jutrišnjim četrtkom resnično prekinili svoje delovanje. Do nadaljnjega kanijo namreč zamrzniti pogodbo o opravljanju javne gasilske službe. Kaj naj bi to pomenilo? Od jutri, sporočajo, se litijski gasilci ne mislijo več udeleževati gasilskih akcij, natančneje, od jutri naprej tudi ne bodo več gasili in reševali, če se bodo zgodile kakršne koli naravne ali druge nesreče, ne bodo posredovali, in tudi pitne vode ne mislijo več prevažati. Vsega tega ne bodo počeli, dokler jih občina ne bo končno (u)slišala.
Gasilski prostovoljci iz Litije so za danes napovedali tiskovno konferenco, na kateri bodo predstavili svoje težave. FOTO: PGD Litija
Gasilski prostovoljci iz Litije so za danes napovedali tiskovno konferenco, na kateri bodo predstavili svoje težave. FOTO: PGD Litija

Prostovoljna gasilska društva vse doslej niso ukrepala tako rigorozno, toda članice in člani PGD Litija ne morejo več živeti od praznih obljub. Vzrok za njihovo nepokorščino so neporavnane finančne obveznosti s strani Občine Litija in menda povsem pasivno dojemanje njihovega problema.

Letos niso dobili niti ficka

»Veste, vse to se vleče že vse leto, ah, kaj leto,« je začel predsednik PGD Litija Jan Marko, »že 15 let je enako!« Ob tem je še navrgel: »Naj povem, da v letošnjem letu nismo od občine prejeli za delovanje niti evra!« In obrazložil: »Vsako gasilsko društvo ima svojo opremo, ki jo je treba redno vzdrževati in servisirati. Samo servis enega dihalnega aparata stane 400 evrov, pa to še ni vse, vsako leto moramo servisirati še vse vlečne naprave, vitle na kamionih, tudi lestve morajo biti sleherno leto pregledane, tu so še vse električne naprave, vse črpalke, bor mašine, kotne rezalke, vse to pa stane!« V PGD Litija imajo vse izračunano: za redno in nemoteno delovanje, kar pomeni z vsemi vzdrževanji in servisi, amortizacijo, nafto in drugimi nujnimi stvarmi, potrebujejo na leto 70.000 evrov.


Seveda nas je zanimalo, le kako jim je v vseh teh letih uspelo prikrmariti čez leto. »Bolje, da sploh ne veste!« je brž ustrelil Jan Marko. Potem pa le izrekel: »Za zadnjo večjo pridobitev smo se zakreditirali vse do ušes, za 350.000 evrov!« Še posebno se mu zdi nespoštljivo in grdo do Uprave RS za zaščito in reševanje, s katero imajo podpisano pogodbo za posredovanja pri nesrečah in od katere dobivajo sredstva vselej redno in brez zamude. »Zdaj pa moramo z njihovim namenskim denarjem krpati naše redno delovanje, čeprav tako ni mišljeno, a drugače res ne gre …«

Obrnili so se tudi na krovno Gasilsko zvezo Litija, a po svojih besedah naleteli na podobno ignorantski odnos. Šele potem, ko so končno zagrozili, da bodo zamrznili pogodbo o opravljanju javne gasilske službe, je, pravijo, po dolgih treh mesecih in pol le priromal občinski odgovor. »Toda z vsebino, ki je bila povsem zgrešena, nevredna komentarja.« Predsedniku PGD Litija je šlo od vsega cinizma že kar na smeh: »Lepo smo jih prosili, ker ne moremo več delovati, za nekaj denarnih sredstev, prejeli pa absurdni odgovor, vse imamo tudi dokumentirano, da bo občina nekega dne sestavila skupino, ki bo začrtala temelje za nov gasilski dom?!« Še danes ne more verjeti: »Hej, mi nimamo za nafto, vi pa bi nam gradili nov gasilski dom.«

Prihodnje leto bodo praznovali 135 let obstoja. Foto: Igor Mali
Prihodnje leto bodo praznovali 135 let obstoja. Foto: Igor Mali

Okoli 100 članic in članov PGD Litija naj od jutri ne bi poprijelo za gasilske brizgalne. Čeprav je to njihovo življenjsko poslanstvo, tega menda ne bodo počeli, vse dokler se občinski organi ne bodo zbudili in priskrbeli litijskemu prostovoljnemu gasilstvu dovolj finančnega kisika za obstoj in njegovo preživetje.

Včeraj poravnali obveznosti?

Ali bo upor litijskih gasilk in gasilcev zgolj kratkotrajne narave, naj si, sodeč po odgovoru litijskega župana Francija Rokavca, odgovori vsakdo sam. Župan nam je včeraj popoldne sporočil naslednje: »Večino odprtih finančnih obveznosti, ki jih ima do PGD Litija Občina Litija, je ta še danes (torej včeraj, op. a.) rešila in pričakuje, da bo PGD Litija v skladu s pogodbenimi obveznostmi, navedenimi v pogodbi o opravljanju gasilske službe, izvajalo v dobro občanov. Glede nakupa gasilske opreme, gasilskih vozil in gradnje gasilskega doma, potrebnega za delovanje osrednje gasilske enote, je ob pripravi programa razvoja gasilstva v občini Litija treba plan potreb dogovoriti in uskladiti z Gasilsko zvezo Litija. Predlagani program bo osnova za zagotovitev potrebnih finančnih sredstev za njegovo izvajanje in mora slediti finančnim zmožnostim proračuna Občine Litija, te pa so omejene. Pričakujemo, da bo v prihajajoči finančni perspektivi EU za obdobje 2021–2027 možno koristiti sredstva za gradnjo gasilskih domov.«

Vse kaže, da dokler ne bo premirja med litijsko občino in PGD Litija, bodo krajani Litije ob najhitrejšo gasilsko pomoč. Namesto najbližjih, ki so le čez cesto, jim bodo morali prvo pomoč zagotavljati gasilci iz okoliških društev. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije