KAJ NAS ČAKA PO 12. APRILU?

Takšni naj bi bili predlogi sprememb na semaforju

Danes je sestanek vladne svetovalne skupine.
Fotografija: Vodja svetovalne skupine Mateja Logar. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Vodja svetovalne skupine Mateja Logar. FOTO: Leon Vidic, Delo

Svetovalna skupina za covid 19 pri ministrstvu za zdravje bo odločala o morebitnih spremembah pri vladnem semaforju sproščanja ukrepov glede na epidemiološko stanje v državi. Razpravljali naj bi sicer šele zvečer, kaj bodo predlagali vladi, pa bomo bržkone izvedeli šele jutri.

V četrtek so stopili v veljavo strogi omejitveni ukrepi, gre za t. i. zaprtje države, ki bo trajalo predvidoma do 12. aprila. Po tem naj bi veljali ukrepi v skladu z vladnim semaforjem, pri čemer je minister za zdravje Janez Poklukar že v nedeljo napovedal, da bi ga lahko v vmesnem času prevetrili.

image_alt
Se nam obetajo spremembe? Sestala se bo svetovalna skupina

Spremembe pri odpiranju šol?

Glavna tema današnje razprave naj bi bile spremembe na vladnem semaforju oz. načrta sproščanja ukrepov glede na epidemiološke razmere. Kot je za TV Slovenija povedala vodja svetovalne skupine, dr. Mateja Logar, naj bi se te spremembe nanašale predvsem na področje izobraževanja in odprtje šol, teoretično pa tudi na delovanje gostinskih obratov oz. odprtje zunanjih prostorov lokalov. 

Še vedno sicer velja, da naj bi se šole odprle v ponedeljek, 12. aprila, kar pa ni povsem v skladu z dosedanjim veljavnim semaforjem, ki (delno) odpiranje šol v posameznih regijah dovoljuje v rdečih regijah. Na mizi strokovne skupine naj bi bil po poročanju oddaje 24ur zvečer predlog, da bi se v tej fazi šole odprle v celoti, načrtovali naj bi tudi spremembe pri nošenju mask na prostem ter tudi pri omejitvi gibanja in aktivnosti na prostem. 

Kar bo dorekla strokovna skupina, pa bodo sicer le predlogi, o katerih bo v naslednjih dneh odločala vlada.

Samotestiranje dviguje prah

Kot je povedala Logarjeva, ponovno odprtje tudi naj ne bi bilo odvisno od predvidenega samotestiranja dijakov in osnovnošolcev. Skladno z okrožnico ministrstva za izobraževanje naj bi v nekaterih osnovnih in srednjih šolah že preverjali interes učencev  in dijakov za prostovoljno samotestiranje. To naj bi se predvidoma začelo 15. aprila.



Napoved samotestiranja sicer še vedno dviguje precej prahu, starši imajo mnogo vprašanj, s katerimi se obračajo na ravnatelje šol, ti pa poudarjajo, da nimajo nobene prave informacije, kdaj in kako naj bi se to izvajalo.

Minister Poklukar je danes o tem povedal, da naj bi se samotestiranje izvajalo doma in ne v šolah, na poti naj bi že bilo tudi 300.000 neizvazivnih testov. O izvajanju samotestiranja pa, da bodo šole in učenci o vsem pravočasno obveščeni.

image_alt
Znano, kako hudo je bilo na praznično nedeljo

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije