Lojze Peterle priznal, da je dobil nespodobno povabilo
Evropo pretresa korupcijska afera v Evropskem parlamentu, največja v njegovi zgodovini. Belgijska policija je namreč v ponedeljek preiskala tamkajšnje pisarne ter priprla štiri ljudi, med njimi tudi podpredsednico parlamenta Evo Kaili in še tri italijanske državljane, med katerimi je tudi partner Kailijeve Francesco Giorgi, asistent v Evropskem parlamentu. Osumljeni so pranja denarja in korupcije ter sodelovanja s kriminalno združbo.
O korupciji v Evropskem parlamentu sta v sinočnjih Odmevih na RTVS spregovorila tudi Klemen Grošelj, aktualni evropski poslanec, in nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle.
Grošelj je povedal, da je po njegovem mnenju lobiranje tam dobro urejeno, težava sta le dve sivi coni: »Prva so diplomatski predstavniki, ki svojih kontaktov niso dolžni registrirati. Druga siva cona pa je status bivšega evropskega poslanca, ki prinaša določene privilegije, predvsem pri dostopu do aktivnih evropskih poslancev. Na koncu pa je to vedno stvar posameznika, za korupcijo sta potrebna dva. Največja težava so tisti, ki niso prijavljeni kot lobisti.«
Tudi Lojze Peterle meni, da pravila sama po sebi ne naredijo poštenjakov in da zaostritev pravil ne bo rešila težave. Presenetil pa je z razkritjem, da je tudi on doživel poskus podkupovanja. »Pred leti je bilo eno vabilo tako, da sem o njem premislil, ali ga sprejeti ali ne in ga potem nisem zato, da bi odpravil vsakršen sum, da gre za sumljivo dejanje.« Peterle je povedal, da zadeve ni prijavil, saj se na vabilo ni odzval in zato ni bilo potrebe po prijavi.
Primer koruptivnega evropskega poslanca imamo tudi v Sloveniji. Pred leti so odkrili, da je Zoran Thaler za vlaganje amandmajev k evropski zakonodaji prejemal podkupnine. Prejemanja podkupnin ga je obtožil britanski časnik The Sunday Times. Murdochovi novinarji pod krinko so navezali stike z več evroposlanci, tudi s Thalerjem, in potem svoje navedbe podkrepili z videom.