ROBOT

Lokomat v Soči ima super brata

Novi robot za pomoč pri hoji invalidov je precej sodobnejši. Milijonska vlaganja tudi v prenovo ali dograditev ambulantnih stavb.
Fotografija: Novi robot omogoča tudi gibanje medenice.
Odpri galerijo
Novi robot omogoča tudi gibanje medenice.

LJUBLJANA – Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča v Ljubljani, ki deluje že od leta 1954, postaja vse modernejši in večji. Zaradi vse večjih potreb po rehabilitacijah invalidov že od leta 2016 poteka postopna prenova starih in gradnja novih zdravstvenih objektov ali prizidkov, hkrati pa ga tudi na novo opremljajo.
Novi robot omogoča tudi gibanje medenice.
Novi robot omogoča tudi gibanje medenice.

Ob včerajšnjem obisku zdravstvenega ministra Sama Fakina so predstavili novo robotsko napravo, imenovano lokomat, ki omogoča učinkovitejšo rehabilitacijo pacientov. Namenjena je vadbi gibalnih funkcij s podprto, avtomatizirano in računalniško vodeno hojo. S številnimi ponovitvami enakomerne, simetrične, razbremenjene hoje zagotavlja visoko intenziteto učenja.
Mali Muhamed na najnovejši robotski napravi za pomoč pri hoji FOTOGRAFIJE: MARKO FEIST
Mali Muhamed na najnovejši robotski napravi za pomoč pri hoji FOTOGRAFIJE: MARKO FEIST

Pacientom, ki zaradi poškodbe ali bolezni živčevja še niso zmožni samostojno stati ali hoditi, omogoča gibanje. Tistim, ki zaradi okvare živčevja hodijo nepravilno, asimetrično, okorno in napeto, pa omogoča učenje pravilnejše in učinkovitejše hoje z manj možnosti slabšanja vzorca gibanja in razvoja deformacij. Čeprav je to že drugi lokomat v Soči, je bil ta 400 tisočakov vreden robot nujno potreben zaradi preobremenjenosti uporabe prvega. Z naložbo, ki jo je omogočilo ministrstvo za zdravje, zagotavljajo nove in nadgrajene terapije.

Kaj pomeni lokomat za paciente, najbolje pove zgodba šestletnega Muhameda Nuhića. Njegova mama Mirela je povedala, da ima sin cerebralno paralizo že od rojstva in da je bil marca lani na operaciji hrbtenice v Ameriki, od aprila pa je na rehabilitaciji v Soči. Nove robotske naprave je zelo vesela, saj je ta naprednejša od stare in omogoča tudi gibanje medenice, kar je za njenega sina izjemno pomembno. Dejala je, da se napredek v hoji že vidi in da sin s hojco doma hodi veliko lažje kot prej. Dodala je, da gre za izjemno naporno razgibavanje ter vajo hoje za vse. Mali junak hodi v vrtec, septembra pa bo treba v Ljubljani ali Kamniku poskrbeti tudi za vpis v šolo.
Rehabilitacijski center Soča dobiva sodobnejšo podobo tudi v stavbnem delu.
Rehabilitacijski center Soča dobiva sodobnejšo podobo tudi v stavbnem delu.

Kot je na predstavitvi novega robota dejal minister Fakin, bo najmodernejši robot vsako leto najmanj 200 ljudem omogočil terapijo z robotizirano vadbo hoje in predvsem zgodnjo ter celostno rehabilitacijo. Generalni direktor URI – Soča Robert Cugelj pa je dodal, da uvajanje novih metod in sodobne tehnologije z robotiziranimi napravami pomeni razvoj rehabilitacije, ki omogoča hitrejše vračanje posameznikov v življenjsko okolje, povečuje kakovost življenja prebivalcev Slovenije ter s tem zagotovi tudi velike prihranke zdravstvenemu in socialnemu sistemu. Mednarodne študije namreč kažejo, da se vsak evro, vložen v rehabilitacijo, trikrat povrne.
 

Vrtnica potrebuje prizidek


Intenzivna gradbena prenova centra Soča poteka že od leta 2016. Najprej so podrli stavbo iz leta 1954, za katero se je izkazalo, da je statično tako nestabilna in dotrajana, da se je ne splača prenoviti. Na istem mestu so takoj začeli graditi novo, v kateri bodo novi prostori oddelka za rehabilitacijo pacientov po amputacijah in oddelka po poškodbah s perifernimi živčnimi okvarami ter revmatološkimi obolenji.


Prvi del objekta so kot prizidek k staremu končali marca predlani, pri čemer je pogodbena vrednost prve faze znašala nekaj več kot dva milijona evrov. Lansko pomlad pa so začeli izvajati še drugo fazo posodobitve in širitve svojega rehabilitacijskega centra. Dela, vredna 4,8 milijona evrov, bodo izvedli do konca aprila, zajemajo pa prenovo celotnega bolnišničnega dela, gradnjo novih terapij, urejanje letne šole hoje in izvedbo podzemne povezave z drugimi objekti. Celotna naložba bo tako z davkom znašala kar 6,82 milijona evrov. S končanjem opisane naložbe bo inštitut pokril dolgoročne potrebe na travmatološkem področju.


V naslednjih dveh letih načrtujejo še povečanje prostorskih zmogljivosti na področju nevrološke rehabilitacije (prizidek k objektu Vrtnica), kjer se potrebe iz leta v leto le povečujejo. Treba bo dograditi tudi center modernih tehnologij, zaradi vse večjega števila pacientov z različnimi oblikami kronične bolečine se pojavlja še potreba po centru za zdravljenje kroničnih bolečin, za katerega že pripravljajo idejni projekt. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije