POZIVA K CEPLJENJU

Mario Fafangel: Čas za razmislek, kako narediti ukrepe boljše za poletje

»Naravni potek in prekuževanje sta se izkazala za katastrofo. Dokazano.«
Fotografija: Mario Fafangel, FOTO: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Mario Fafangel, FOTO: Uroš Hočevar

Vodja centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel pravi, da je zdaj čas za razmislek, kako narediti ukrepe boljše za poletje. Pri tem je po njegovem ves čas cilj grmaditi in kopičiti imunost populacije. »To delamo s prebolevnostjo in cepljenjem, pri čemer je seveda edino pametno delati s cepljenjem, ker s tem ne tvegamo nič v primerjavi z boleznijo,« je dejal za prilogo časnika Večer V soboto. »Naravni potek in prekuževanje sta se izkazala za katastrofo. Dokazano.«
Mario Fafangel in Janez Poklukar. FOTO: Zajem Zaslona, Sta
Mario Fafangel in Janez Poklukar. FOTO: Zajem Zaslona, Sta

Čeprav bi morali gledati na skupnost, se vedno odločimo skozi percepcijo osebnega tveganja: kolikšna je verjetnost, da boš zbolel, in kako hudo bo, če boš zbolel. Tveganje je po njegovih besedah vedno visoko, ko je epidemija v polnem razmahu, in takrat je običajno problematična dostopnost cepiva. Zdaj pa prehajamo v obdobje s klasičnimi problemi s komunikacijo glede cepljenja in precepljenostjo po Evropi tudi za vsa druga cepiva. Pravi, da gre za 'cepilna čustva' in 'cepilno zaupanje'. Po njegovem pojasnilu gre za zaupanje v cepljenje in oklevanje glede tega. »Točno to se bo zgodilo pri covidu. Zdaj ko imamo sistem, vzpostavljeno naročanje in dobave, je treba vzpostaviti pozitiven pritisk – precepimo se čim prej.«
 

Pravi, da bo vedno zagovarjala najprej pravico do zdravja in življenja


Vodja skupine za cepljenje Bojana Beović pa je za Delo poudarila, da je najprej treba zaščititi zdravje in življenje. Po njenem kratkoročno brez cepljenja ni mogoče ustaviti epidemije. Tezo javnosti, da oblast zlorablja epidemijo za zmanjšanje demokracije, za povečanje svojega vpliva, za nadziranje in obvladovanje ljudi, pa bi težko podprla. Če gleda z vidika zdravniškega interesa, so ukrepi zelo dobrodošli, saj zaščitijo življenja, je dejala v intervjuju za današnjo Sobotno prilogo časnika Delo.

Preberite še: 
image_alt
Kacin udaril po Fafanglu, ta pa le zavija z očmi (VIDEO)



Beovićeva je dejala, da bo kot zdravnica v nasprotju z nekom drugim, ki misli, da so pomembnejše druge človekove pravice, denimo svoboda gibanja, druženja, potovanja in biti ponoči zunaj, vedno zagovarjala najprej pravico do zdravja in življenja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije