PODJETNIK LETA

Med kapniki kmalu 40-milijonti obiskovalec

Slovenski podjetnik leta je Marjan Batagelj. Poudarja, da ves zaslužek vlagajo v razvoj.
Fotografija: Marjan Batagelj, prvi mož Postojnske jame FOTO: Primož Hieng
Odpri galerijo
Marjan Batagelj, prvi mož Postojnske jame FOTO: Primož Hieng

Marjan Batagelj je letošnji slovenski podjetnik leta, kar pomeni, da je izjemen podjetnik, ki s srcem in predano vodi svoje podjetje. Hkrati ima jasno vizijo o podjetništvu in pogum, da to vizijo izraža v javnosti.

V letošnjem rekordnem letu se predsednik uprave Postojnske jame lahko pohvali, da imajo nov vozni park, vreden tri milijone evrov. Ima številne novosti in prednosti v primerjavi z nekdanjim voznim parkom, ki se ni spreminjal 43 let.

V letu 2020 bodo začeli prenovo drugega dela hotela Jama. FOTO: Primož Hieng
V letu 2020 bodo začeli prenovo drugega dela hotela Jama. FOTO: Primož Hieng
»Od odločitve za zamenjavo, projektiranje in do dejanske uveljavitve novega voznega parka so minila štiri leta,« je poudaril Batagelj.

Prvi mož Postojnske jame pravi, da se izteka še eno rekordno leto, in celo več kot to: »V tem rekordnem letu so nekateri indeksi, ki smo jih dosegli, presegli čisto vsa pričakovanja. Naša dodana vrednost na zaposlenega zdaj znaša že nekaj več kot 92.000 evrov, in če bo vse v redu, lahko naslednje leto presežemo 100.000 evrov. To pomeni, da tudi v turizmu, kjer stalno tarnajo o nizki dodani vrednosti, lahko delamo učinkovito, to pa kažejo tudi naši rezultati. Še nekaj je pomembno. Ves naš zaslužek, to je nekaj več kot 13 milijonov evrov, vlagamo v razvoj. Zato smo hitri, saj pred letom dni, ko smo praznovali 200-letnico odkritja delov Postojnske jame, marsikdo ni verjel, da bomo povsem prenovili naš vozni park.«

Za nove vlake so odšteli tri milijone evrov. FOTO: Primož Hieng
Za nove vlake so odšteli tri milijone evrov. FOTO: Primož Hieng
Predstavil je svoje poglede na dajatve: »Velikokrat hočem nekomu razložiti naslednje: ko imaš 35 odstotkov dajatev pri vsakem evru, ki ga dobimo pri Postojnski jami, je to dobro, ker je potem to dobro za splošni družbeni razvoj, ki postane zelo hiter. Pri 31 milijonih evrov prometa je skoraj 11 milijonov evrov dajatev. To nas ne moti, še lepše bi bilo, če bi imeli 40 milijonov prometa in bi dajatve znašale 15 milijonov evrov. Če znaš deliti, je to zelo dobro. Še pomembneje je, kako znaš to deliti znotraj podjetja. Mi neprestano izstopamo po plačilu ljudi, ki delajo v Postojnski jami. Naša povprečna plača bistveno izstopa, to je povprečje za gospodarstvo in za Slovenijo, medtem ko so v turizmu te plače nižje. Zato smo se tudi letos odločili za izplačilo maksimalnega regresa. Tukaj pa bomo postavili en vprašaj. Ko bomo vse izračune naredili, bomo izplačevali tudi letno nagrado na uspešnost. To je po eni strani motiv za vse zaposlene, obenem pa damo zelo jasno vedeti, da je ta družba lahko dobra toliko, kolikor je dober vsak posameznik. Ko gre dobro jami, gre dobro vsem.«

In kaj pomenijo te številke? »Fizične številke zelo nazorno govorijo, da nam obisk raste za vse znamenitosti,« je povedal Batagelj. »Morda smo najbolj ponosni na rast v Expu, saj smo našteli že skoraj 50.000 obiskovalcev, tudi zato, ker smo s tem uresničili stoletno željo po muzeju Postojnske jame in Krasa. Skupno število obiskovalcev se bo gibalo okrog 870.000, na vseh naših destinacijah pa beležimo okrog 1,358.000 obiskovalcev. Samo Predjamski grad si je ogledalo približno 300.000 ljudi. To so številke, ki so občudujoče. Zanimive so tudi zaradi tega, ker je Predjamski grad točno tak, kakršen je bil včasih. Je iz srednjega veka, nič ga nismo polepšali, očitno ga pa znamo na zelo dober način interpretirati. Uvršča se med deset najbolj fascinantnih gradov na svetu, na kar smo zelo ponosni. Ob tem bi zelo rad izpostavil vlogo ministrstva za kulturo, kjer so se odločili, da bo razvoj Predjamskega gradu v prihodnosti bistveno hitrejši, to pa pomeni, da bodo te številke še boljše.«

Aprila 2018 so predali namenu prenovljeni peron. FOTO: Primož Hieng
Aprila 2018 so predali namenu prenovljeni peron. FOTO: Primož Hieng
Marjan Batagelj je spregovoril še o Vili Planinka na Jezerskem kot o primeru butičnega turizma na drugi destinaciji: »Mislim, da smo edini v Sloveniji, ki smo si upali – ker imamo zelo veliko gostov – odpreti tudi butični hotel. Pri celotni količini državnega turizma in glede na strategijo slovenskega turizma, ki govori o petzvezdičnosti, se sprašujem, kdaj bodo veliki turistični mastodonti začeli odpirati butične hotele. To bo tudi naš koncept razvoja turizma v prihodnje, predvsem zaradi dejstva, ker smo zelo trajnostno naravnani in od tega ne odstopamo več. Koncept hotela na Jezerskem postavlja nove standarde v slovenskem turizmu. Povpraševanje je preseglo pričakovanja.«

Marjan Batagelj med pomembne naložbe v letu 2020 uvršča prenovo promenade med razstaviščem Expo do vhoda v Postojnsko jamo, prenovo drugega dela hotela Jama in prenovo hotela Cerkno. Promenado bodo prenavljali v štiriletnem obdobju in zanjo odšteli skupaj štiri milijone evrov. Prav toliko bodo odšteli za prenovo dela hotela Jama, s katero bodo dobili dodatnih 80 dvoposteljnih sob; skupaj bo na voljo 158 sob. Prenovili bodo nadstropje Expa ter pridobili kongresno dvorano in bifejsko restavracijo. Na voljo bo 700 notranjih in sto zunanjih sedežev. Batagelj je v predstavitvi naložb v letu 2020 spregovoril še o prenovi hotela Cerkno. Ta bo vredna kar sedem milijonov evrov.


Kot kaže, bodo spomladi 2020 sprejeli 40-milijontega obiskovalca, torej jih naštejejo vsako leto približno milijon. »Na to slavje se bomo še posebno pripravili, ker je okrogla obletnica,« je sklenil predsednik uprave Postojnske jame Marjan Batagelj, ki hkrati že vabi na žive jaslice, ki bodo v jami od 25. do 30. decembra vsakič od 13.30.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije