Med Natašo Pirc Musar in Robertom Golobom počilo, razlog pa vabilo
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je nedavno na obisk v Slovenijo povabila kitajskega predsednika Ši Džinpinga, kar je presenetilo slovensko politično sceno.
Kot so pojasnili v njenem uradu, želijo s tem povabilom nadaljevati politiko aktivnega sodelovanja s Kitajsko, kar vlada Roberta Goloba že spodbuja z obiski ministrov in gospodarskih delegacij v tej azijski državi.
V kabinetu predsednika vlade niso bili obveščeni
Vendar pa je povabilo sprožilo nekatere politične napetosti, saj, kot poročajo mediji, predsednica Pirc Musarjeva o tem ni predhodno obvestila ne premierjevega kabineta niti zunanjega ministrstva. Vojko Volk, državni sekretar za mednarodne zadeve in nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade, je v izjavi za medije potrdil, da vladni kabinet ni bil uradno obveščen o tem povabilu. Volk je poudaril, da se zunanja politika, vključno z vabili tujim državnikom, običajno usklajuje med državnim zborom, vlado, predsednico republike in zunanjim ministrstvom, pri čemer je zunanje ministrstvo glavni koordinator za tovrstne aktivnosti.
Niti zunanje ministrstvo, ki ga vodi Tanja Fajon, ni bilo vključeno v pripravo vabila kitajskemu predsedniku, kar je po informacijah portala N1 povzročilo nemalo razburjenja v vladnih krogih. Po navedbah nekaterih virov je bilo zaradi te poteze predsednice republike precej hude krvi med odločevalci, saj povabilo ni bilo usklajeno s ključnimi deležniki slovenske zunanje politike.
Urad predsednice: Vlada nima tovrstnih pristojnosti
V uradu predsednice pa poudarili, da je zakonodaja v primeru sodelovanja med nosilci oblasti na področju zunanje politike jasna. »Vlada nima nikakršne pristojnosti, da bi predsednici republike lahko zavračala oziroma potrjevala njene načrtovane obiske v tujini ali vabljenje voditeljev tujih držav v Slovenijo,« so zapisali.
Dodali so, da ni nikjer določeno, da bi predsednica republike potrebovala soglasje katerega koli državnega organa, saj bi takšna razlaga pomenila nedopusten poseg v pristojnosti suverenega vodje države. Zatrjujejo tudi, da je bilo zunanje ministrstvo z vabilom seznanjeno in ga je tudi posredovalo naslovniku.