Mednarodni dan študentov: študenti brez postelj in duševne pomoči
Ob mednarodnem dnevu študentov Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) izpostavlja dve ključni težavi slovenskih študentov: pomanjkanje dostopnih namestitev in izzive na področju duševnega zdravja.
Predlog zakona za urejanje položaja študentov, ki je trenutno v postopku v državnem zboru, naslavlja te in druge težave, pri čemer ŠOS pričakuje sodelovanje ministrstev in hitrejši napredek.
Pomanjkanje študentskih domov in subvencij
Predsednik ŠOS Luka Mihalič je poudaril, kot je zapisano na spletni strani ŠOS, da študentje, predvsem v Ljubljani in na Primorskem, občutijo resno pomanjkanje postelj v študentskih domovih.
Organizacija zato zagovarja gradnjo novih domov, a se vmes zavzema za zvišanje števila in vrednosti subvencij za bivanje pri zasebnikih.
Duševno zdravje kot ključni izziv
ŠOS v okviru projekta Naj se ti ne zrola opozarja na pomen duševnega zdravja študentov. Kljub pomanjkanju konkretnih smernic na ministrstvu za zdravje ostaja optimističen, da se bo področje začelo aktivno naslavljati.
Predlog zakona vključuje več ukrepov za izboljšanje socialnega položaja študentov:
- dvig minimalne urne postavke za študentsko delo,
- boljši dostop do zdravstvene oskrbe,
- celovito zdravstveno zavarovanje za redne študente,
- izboljšave subvencionirane prehrane (več subvencij in njihova višja vrednost).
Zakon, ki ga podpira več kot 40.000 podpisov, je bil že vložen v parlamentarno proceduro, a ŠOS še čaka na usklajevanje ključnih ukrepov z ministrstvi za delo in zdravje.
Simbolični pomen dneva študentov
Mednarodni dan študentov obeležuje upor praških študentov leta 1939, ki so bili deportirani v koncentracijska taborišča. Danes je ta dan simbol prizadevanj študentov po vsem svetu.
ŠOS upa, da bo ob tej priložnosti zakon ponovno pridobil pozornost in pospešil reševanje ključnih vprašanj.