KRUTA REDKA BOLEZEN

Miloš trpi za redko boleznijo: njegova koža je krhka kot metuljeva krila (VIDEO)

V Društvu Viljem Julijan pomagajo staršem otrok z redkimi boleznimi pri možnosti zdravljenja v tujini.
Fotografija: v Društvu Viljem Julijan so začeli izvajati projekt »Upanje za male borce« s katerim za otroke z redkimi boleznimi pomagajo iskati možnosti naprednega ali vsaj poskusnega zdravljenja v tujini. FOTO: Arne Hodalič, Katja Bidovec
Odpri galerijo
v Društvu Viljem Julijan so začeli izvajati projekt »Upanje za male borce« s katerim za otroke z redkimi boleznimi pomagajo iskati možnosti naprednega ali vsaj poskusnega zdravljenja v tujini. FOTO: Arne Hodalič, Katja Bidovec

»Tragična značilnost redkih bolezni je, da zanje večinoma ni nobenega zdravila ali zdravljenja, obenem pa so to pogosto zelo huda in življenje ogrožajoča zdravstvena stanja. Zaradi redkosti teh bolezni zdravniki tudi pogosto niso strokovnjaki zanje, saj se z njimi ne srečujejo in z njimi nimajo izkušenj, zato smo v Društvu Viljem Julijan začeli izvajati projekt 'Upanje za male borce', s katerim bomo staršem pomagali iskati možnosti naprednega ali vsaj poskusnega zdravljena v tujini,« nam je dobro novico za starše otrok z redkimi boleznimi predstavil Nejc Jelen iz Društva Viljem Julijan.

dr. Nejc Jelen iz Društva Viljem Julijan. Foto: Marko Feist, Slovenske novice
dr. Nejc Jelen iz Društva Viljem Julijan. Foto: Marko Feist, Slovenske novice
Ker starši ob obilici dela, ki ga imajo z otrokom z redko boleznijo, in ker se vsaj v začetni fazi, ko izvedo za diagnozo, ne znajdejo najbolje, jim bodo v društvu pomagali iskati možnost naprednega ali vsaj poskusnega zdravljena v tujini, tudi takrat, ko jih na zdravljenje v tujino usmerijo zdravniki iz Slovenije.


Pomoč pri urejanju dokumentacije, prevodov, namestitve v tujini in komunikacije z zdravniki


Njihova pomoč in podpora bo zagotovo prišla prav staršem, ki imajo že tako obilico dela z bolnim otrokom. »Zdravljenje v tujini zahteva veliko birokracije in drugih postopkov, ki so za starše otrok zelo zahtevni in stresni, saj se morajo že ob tako zelo zahtevnem zdravstvenem stanju otroka ukvarjati še z urejanjem dokumentov in drugih  stvari. Pogosto pa se tudi dogaja, da zdravljenje v tujini pomeni finančni strošek, ki si ga starši ne morejo privoščiti, zato v projektu s pomočjo našega dobrodelnega Sklada Viljem Julijan nudimo tudi vso finančno pomoč in podporo pri zagotavljanju zdravljenja v tujini,« poudarja Jelen.


Miloš je čudovit in prekrasen, dve leti star star fantek, ki ima skrajno hudo redko dedno bolezen, ki se imenuje bulozna epidermoliza. Bolezen prizadene kožo, ki je zaradi bolezni krhka kot »metuljeva krila« FOTO: Osebni Arhiv
Miloš je čudovit in prekrasen, dve leti star star fantek, ki ima skrajno hudo redko dedno bolezen, ki se imenuje bulozna epidermoliza. Bolezen prizadene kožo, ki je zaradi bolezni krhka kot »metuljeva krila« FOTO: Osebni Arhiv
Milošu pomagajo iskati zdravljenje v tujini


Nekatere zdravstvene ustanove se posebej specializirajo za obravnavo posameznih redkih bolezni, še posebej tujini, kjer je več bolnikov, zato bodo v društvu skušali najti najprimernejšo kliniko za zdravljenje dveletnega Miloša. Ta ima hudo redko gentsko bolezen kože (bulozna epidermoliza), zaradi katere je njegova koža neverjetno krhka in občutljiva. Ta kruta bolezen z leti napreduje in povzroča težke posledice, tudi invalidnost, saj močno vpliva na zmožnost hoje, in v nekaterih primerih celo zgodnjo umrljivost.

Za bolezen, ki jo ima Miloš, in za večino drugih redkih bolezni trenutno žal ni nobenega klasičnega zdravila ali zdravljenja, mu pa bolezensko stanje s pravim pristopom lahko vsaj malo lajšajo. Uspelo jim je urediti zdravniško obravnavo v kliniki EB Haus Austria (Univerzitetna bolnišnica Salzburg), ki je po besedah Jelena kot strokovni center odličnosti posebej specializirana za bulozno epidermolizo.



V tujini po besedah Jelena trenutno poteka kar nekaj raziskav zdravil in kliničnih študij za bulozno epidermolizo. »Navezali smo tudi kontakt z otroško bolnišnico univerze v Minnesoti, kjer razvijajo poskusno zdravljenje te bolezni, in z njihovimi zdravniki smo že imeli že skupni sestanek na spletu. Za Miloša smo torej v kontaktu z zdravniki in strokovnjaki po vsem svetu in z Gregorjem in Nino z vsem srcem držimo pesti, da bo vključen v katero od kliničnih študij oziroma da bo deležen katerega od poskusnih zdravljenj, saj to trenutno zanj pomeni edino rešitev,« pravi Jelen. Želi si tudi, da bi se nanje obrnili vsi starši, ki bi potrebovali pomoč in podporo pri urejanju postopka za zdravljenje in preglede otrok z redkimi boleznimi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije