KORONAVIRUS

Poklukar o tem, ali bomo spet ustavljali javno življenje (VIDEO)

Obalno-kraška regija ostaja v rdečem.
Fotografija: Janez Poklukar je pred tednom dni postal novi minister za zdravje. FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
Janez Poklukar je pred tednom dni postal novi minister za zdravje. FOTO: Jure Eržen/Delo

V ponedeljek je bilo opravljenih 4.487 PCR testov, od tega jih je bilo pozitivnih 727 oziroma 16,2 odstotka (prejšnji ponedeljek je bilo pozitivnih 899 oziroma 20,6 odstotka). Opravljenih je bilo tudi 48.003 hitrih testov. Število aktivnih primerov okužbe se je nekoliko znižalo na 10.637 (+729, −742), kažejo podatki Covid 19 Sledilnika.

Vlada je sporočila, da je z ali zaradi covida 19 umrlo še devet ljudi. V bolnišnicah se zdravi 528 covid 19 pacientov (dan prej 543), od tega 84 na intenzivni negi (sedem manj kot v nedeljo). Štirinajstdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev na nivoju Slovenije znaša 500,8, medtem ko je v Obalno-kraški regiji 830,8. Sedemdnevno povprečje okužb je padlo na 736 (dan prej 768), bolj zaskrbljujoče pa je pojavljanje novih različic virusa. Obalno-kraška regija še vedno ostaja v rdečem, preostale regije pa v oranžnem.
 

Nova strategija cepljenja


Po novem bo v državi 61 cepilnih mes. FOTO: Leon Vidic, Delo
Po novem bo v državi 61 cepilnih mes. FOTO: Leon Vidic, Delo
Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela nacionalno strategijo cepljenja proti covidu 19. Posodobljeno strategijo je na novinarski konferenci predstavil novi minister za zdravje Janez Poklukar. Uvodoma je povedal, da se je v prvih dneh ministrovanja sestal s predstavniki bolnišnic ter se zahvalil članom posvetovalne skupine. Pojasnil je, da je to skupino nekoliko prevetril zaradi drugačne situacije, kot smo jo imeli novembra in decembra. Cilj v naslednjih dneh je obvladovati epidemijo z vidika vnosa novih sevov in ohranjati čim bolj dostopno družbeno življenje, med drugim ohranjati odprte šole. Epidemije še ni konec, je opozoril in dodal, da smo še daleč od rumene faze.

Naš cilj je, da čim prej zagotovimo normalno izvajanje ostalih zdravstvenih storitev, je povedal minister in dodal, da počasi prehajamo v fazo, ko bodo zmogljivosti obeh kliničnih centrov za covid 19 bolnike zmanjšali na 7,5 odstotka. Bolnišnice na Ptuju, v Slovenj Gradcu, Trbovljah, Brežicah in Izoli bi v celoti namenili nekovid zdravstvenim storitvam.

​Cepljenje je najbolj učinkovit ukrep za preprečevanje širjenja bolezni, je poudaril novi minister in povedal, da je cilj nove strategije cepljenja zmanjšati umrljivost zaradi covida 19, izboljšati zdravje prebivalstva s preprečevanjem težkega poteka koronavirusne bolezni pri posameznikih, razbremeniti zdravstveni sistem, omogočiti ponoven zagon gospodarstva, ponovno vzpostaviti izobraževanje, promet, dejavnosti v kulturi ter socialno življenje in ostale aktivnosti, ki so zaradi krize omejene. Zato je potrebno najprej cepiti skupine prebivalstva, ki imajo največje tveganje za težji potek in smrt zaradi covida 19 in nato v čim krajšem času doseči čim boljšo precepljenost prebivalstva, vsaj 60 odstotkov (1.200.000 prebivalcev).



Zaradi novih okoliščin v zvezi s potekom cepljenja so v posodobljeni strategiji na novo oziroma bolj podrobno opredeljene prednostne skupine za cepljenje in nekatera nova cepilna mesta za izvajanje cepljenja. Prav tako je opredeljena možnost shranjevanja cepiv, ki ta trenutek še čakajo na zaključek postopka registracije od Evropske agencije za zdravila (EMA).

V strategiji je določenih 61 cepilnih centrov, od tega 13 v bolnišnicah. Prednostne skupine za cepljenje ostajajo enake in so določene z vidika opredeljevanja tistih, ki jih moramo cepiti zato, da ohranimo kar največ življenj in največ zdravja. Glavni kriterij ostaja starost:
  • za zdravstvenimi delavci cepimo osebe starejše od 80, 75 in 70 let, nato pa preidemo na skupino posebej ranljivih kroničnih bolnikov ne glede na starost. Osebni zdravnik mora imeti odločilno vlogo pri uvrstitvi pacienta v prednostno skupino;
  • v naslednji skupini so diplomati in uslužbenci ministrstev, ki potujejo zaradi predsedovanja EU, pripadniki Slovenske vojske na misijah v tujini;
  • sledijo osebe starejše od 65 let;
  • sledijo zaposleni v vzgoji in izobraževanju. Naš glavni cilj je ohranjati odprto in dostopno šolstvo ter zagotavljati normalen razvoj otrok;
  • sledijo kronični bolniki od 18 do 64 leta, starostna skupina 60-65 let, zaposleni v kritični infrastrukturi ter nato ostali prebivalci.

Prihaja Pfizerjevo cepivo


Trenutno zaradi pomanjkanja cepiva ni možno izbirati, s katerim bi bili cepljeni. Ni vprašanje, katero cepivo, ampak da se cepimo, je poudaril. Razkril je, da imajo danes na ministrstvu na mizi pogodbo o dobavi 349 tisoč doz Pfizerjevega cepiva, ki naj bi prišlo v Slovenijo v drugem kvartalu. Cepivo AstraZenece, ki ga po podatkih NIJZ ostaja okoli 15 tisoč doz, je registrirano za stare do 65 let, zato s tem cepivom v Sloveniji cepijo tudi mlajše, je potrdil Poklukar.

Glede morebitne dobave drugih cepiv po zgledu nekaterih članic EU, ki so same šle v nabavo npr. kitajskih ali ruskih cepiv, je ponovil stališče, da je Slovenija zavezana evropskim pravilom.

Kar se tiče morebitnega zapiranja javnega življenja, ki ga je kot možnost zaradi pojavljanja novih različic virusa omenil premier Janez Janša, je Poklukar dejal, da si tega ne želi nihče, da pa to ostaja realna grožnja. »Treba je biti maksimalno previden,« je poudaril. Prav temu bo vlada na sredini seji po njegovih besedah posvetila največ pozornosti.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije