Ministrstvo navedlo razloge, zakaj matura letos bo

Matura bo letos potekala v senci epidemije novega koronavirusa.
Fotografija: Na letošnji maturi dijaki ne bodo sedeli tako blizu. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Na letošnji maturi dijaki ne bodo sedeli tako blizu. FOTO: Leon Vidic, Delo

V šolske klopi se vračajo tudi dijaki zaključnih letnikov, predvsem zaradi priprav na maturo. Ta bo letos kljub epidemiji novega koronavirusa, zaradi katere so se učenci in dijaki skoraj dva meseca šolali od doma, potekala po ustaljenem urniku, premaknili pa so začetek obeh matur, saj se opravljanje izpitov splošne in poklicne mature ni začelo 5. maja z esejem iz materinščine, kot je bilo sprva načrtovano. Obe maturi se bosta začeli s pisnim izpitom iz angleškega jezika v soboto, 30. maja. Celotni maturitetni izpit iz materinščine – šolski esej in razčlemba besedila – pa bosta 1. junija. Vsi drugi datumi poklicne in splošne mature so kljub številnim pomislekom tudi dijakov ostali nespremenjeni.
 
Preberite tudi:
Velik korak Slovenije v normalnost

Na ministrstvu za šolstvo, ki ga vodi Simona Kustec, so poslanki LMŠ Lidiji Divjak Mirnik, ki je v svoji pobudi med drugim navedla, da bi z izvedbo letošnje mature lahko ogrozili zdravje dijakov in učiteljev in da so dijaki z učenjem na daljavo deležni manj učinkovite priprave na maturo, zato je predlagala, da se matura letos ne bi izvedla ali pa bi se izvedla v zmanjšanjem obsegu, odgovorili, da so »izvedbo mature v letošnjem šolskem letu tehtno in skrbno presojali skozi več kriterijev in možnih posledic. Odločitev o izvedbi mature je bila sprejeta po nekajkratnem posvetu s strokovno javnostjo, obema državnima maturitetnima komisijama in ravnatelji srednjih šol.«

Ni pravično

Ministrstvo je pojasnilo, zakaj matura letos kljub epidemiji bo. FOTO: Marko Feist 
Ministrstvo je pojasnilo, zakaj matura letos kljub epidemiji bo. FOTO: Marko Feist 
»Oba zakona, ki urejata srednješolsko izobraževanje, tudi določata, da dijak pridobi izobrazbo šele z opravljeno maturo, ki mu omogoča, da lahko nadaljuje svoje izobraževanje v terciarnem izobraževanju. Če dijaki letos mature ne bi opravljali, se postavlja veliko vprašanj, ki jih je večkrat že navedel tudi direktor Državnega izpitnega centra dr. Darko Zupanc, denimo kaj storiti z dijaki iz preteklih šolskih let, ki želijo letos z maturo zaključiti svoje izobraževanje in nadaljevati izobraževanje na želeni fakulteti, kaj s kandidati, ki želijo opravljati maturo, pa ne morejo imeti šolskih ocen (prijavljeni 21-letniki), kaj z dijaki, ki bi opravljali poklicno maturo, vendar bi želeli oziroma morali zaradi vpisa na želeno fakulteto opravljati tudi peti predmet, za katerega pa ocene v svojem spričevalu nimajo, ipd.« so na ministrstvu izpostavili nekaj težav in vprašanj, ki javnosti morda niso toliko znana.

Dodajajo, da rešitev, ko bi na maturi pisali samo pisne izpite ali zmanjšali števila predmetov, po mnenju ministrstva prav tako ni najustreznejša in pravična za vse maturante. »Dejstvo namreč je, da so nekateri dijaki močnejši v enem predmetu, drugi v drugem predmetu, nekateri so boljši na pisnih izpitih, nekaterih na ustnih izpitih. Glede na vse navedeno in še vrsto drugih dilem je prevladalo mnenje izobraževalne stroke, da se matura letos izvede, vendar seveda samo pod pogojem, če bodo to dopuščale zdravstvene razmere.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije