Polona Fijavž o dogodku s Plaskanovo: Izjemno me je pretreslo
V torek popoldne se je na številnih družbenih kanalih in medijih pojavila fotografija novinarke RTVS Valentine Plaskan, ki naj bi v prostorih nacionalke doživela kolaps. Odpeljali so jo na urgenco, a neuradno je že v domači oskrbi. Na fotografiji Plaskanova sedi na stolu v avli stavbe na Kolodvorski in deluje nekoliko šibko, zaradi domnevne slabosti pa ima na obrazu vrečko za bruhanje.
Novinarka in voditeljica je bila pretekle dni sicer odstavljena z vodenja osrednje informativne oddaje Dnevnik TV, a po novejši pogodbi ostaja voditeljica preostalih informativnih oddaj in pogovorov.
Na včerajšnji dogodek se je v sporočilu za javnost odzvala urednica Plaskanove oziroma vršilka dolžnosti odgovorne urednice informativnega programa Televizije Slovenija Polona Fijavž.
Njeno pismo objavljamo v celoti:
»Z veliko človeškega in kolegialnega sočutja spremljam zdravstveno stisko, v kakršni se je znašla novinarka Informativnega programa TV Slovenija.
Javna objava posnetka novinarke v trenutku očitne zdravstvene stiske me je izjemno pretresla. Žal mi je, če se je to zgodilo znotraj hiše in brez njenega privoljenja. Nedopustno je, če se zdravje zaposlenih zlorablja, dostojanstvo vsakega zaposlenega je nedotakljivo.
Novinarji Informativnega programa in drugi zaposleni na Televiziji Slovenija delujejo v zelo stresnih razmerah in so pod velikimi obremenitvami in pritiski. Na zelo slabe pogoje dela, slabo vodenje, diskriminacijo, politične napade, tudi diskreditacije in kolektivni mobing v preteklosti kolektiv Informativnega programa javno opozarja že skoraj dve leti. Mnogi zaposleni so bili zaradi izgorelosti več mesecev bolniško odsotni, okoli 20 novinarjev je podalo odpovedi delovnega razmerja. Tudi v preteklosti je že posredovala nujna medicinska pomoč. Zaradi neprofesionalnega kadrovanja in vodenja Informativnega programa so novinarji tudi razglasili stavko, njihove zahteve pa niso bile slišane niti upoštevane.
Spoštljivi medčloveški odnosi in zaupanje so ključni za profesionalno delovanje uredništva, vsakega kolektiva, ki je pri svojem delu soodvisen od dela drugega.
Upam, da si bodo številni kolegi, ki so imeli v preteklem letu in pol zdravstvene težave, opomogli, mi v uredniškem odboru pa bomo po najboljših močeh poskrbeli, da bomo njihove obremenitve prilagodili in se o odpravljanju razlogov zanje pogovarjali in dogovarjali sproti. Ob tem pozivam tudi javnost, naj spoštujejo dostojanstvo zaposlenih in se vzdržijo diskreditacij ter sovražnih sporočil.
Kot v. d. odgovorne urednice Informativnega programa 1. programa TV SLO 1 bom, če bom prejela večinsko podporo uredništva ob jutrišnjem izrekanju, pred tovrstnimi šikaniranji zaščitila vsakega zaposlenega in skupaj z uredništvom poskrbela za normalizacijo odnosov.«
Skrajno zadržanost do objavljanja tovrstnih novic, zlasti fotografij ali posnetkov, so danes izrazili tudi člani aktiva novinarjev informativnega programa TVS. »Sodelovanje poklicnih novinark in novinarjev RTV Slovenija v tovrstnem početju ostro obsojamo kot izraz neprofesionalnosti in nekolegialnosti,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Ob tem so izrazili tudi začudenje nad torkovim elektronskim sporočilom nekdanje odgovorne urednice informativnega programa prvega programa TVS Jadranke Rebernik, v katerem je ta svojo naslednico pozvala, naj uporabi svoj vpliv in ustavi pogrom nad sodelavci ter preneha z menjavami, ker da je to naloga odgovornega urednika s polnim mandatom. »Pisanje je presenetljivo predvsem zato, ker kolektiv že vsaj dve leti opozarja na preobremenjenost, šikaniranje in nesramne pripombe nekdanje urednice in nekdanjega vodstva RTV, ki so pripeljali do marsikaterega obiska reševalnega vozila v prostorih Kolodvorske 2 ali obiska naših sodelavcev na urgenci,« so spomnili. Ob tem takratnim nadrejenim očitajo tudi neukrepanje v preteklih tovrstnih primerih, težave uredništva pa so ignorirali tudi na zadnjem sestanku 8. septembra letos, so opozorili v aktivu. O profesionalnih standardih in odločitvah pa po njihovem mnenju zgovorno govori sodba Novinarskega častnega sodišča, v kateri je to presodilo, da je Rebernik kršila novinarski kodeks in s spreminjanjem vsebine in pomena enega od prispevkov vanj posegala na način cenzure. Nekdanji odgovorni urednici pa ob tem očitajo tudi drastičen padec gledanosti.
Preberite tudi: Po kadrovskih rošadah na RTV Slovenija: to so novi (stari) voditelji in uredniki