POPULACIJA SE JE POVEČALA

Na Gorenjskem razsaja žival, podobna volku! Lovci zaskrbljeni

Populacija na Gorenjskem se je od leta 2019, ko so uplenili tri šakale, drastično povečala.
Fotografija: Šakali so se močno namnožili. FOTO: Getty Images Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Šakali so se močno namnožili. FOTO: Getty Images Getty Images/istockphoto

Gorenjski lovci so ob odprtju letne lovske razstave v Naklem opozorili na hitro širjenje šakalov, ki je v zadnjih dveh letih zajelo vsa gorenjska lovišča in povzročilo občutne spremembe v naravnem okolju. Od države pričakujejo spremembe zakonodaje, ki bi omogočile učinkovitejši odstrel te invazivne živalske vrste.

Predsednik območnega združenja upravljavcev lovišč Andrej Avsenek je razkril, da se je šakalova populacija na Gorenjskem od leta 2019, ko so uplenili tri šakale, drastično povečala – lani je bilo uplenjenih že 141 šakalov. Največja gostota je v ravninskem delu severnega dela Ljubljanske kotline.

Negativen vpliv na srnjad

Blaž Černe iz Zavoda za gozdove Slovenije je pojasnil, da je zaradi šakalov populacija srnjadi v upadu. Lani je bil odstrel srnjadi na Gorenjskem najnižji v 25 letih, zabeležili so tudi 520 povoženih primerkov. Pri realizaciji odstrela je četrtina primerkov evidentirana kot izguba.

Lovec, simbolična fotografija. FOTO: Uroš Hočevar
Lovec, simbolična fotografija. FOTO: Uroš Hočevar

Šakal, ki je za slovenske lovce nova vrsta, se je zaradi podnebnih sprememb razširil iz Azije po Evropi. Avsenek je poudaril, da bo treba sprejeti ukrepe za uravnavanje njegove populacije, da se zaščitijo ostale živalske vrste.

Podpredsednik Zveze lovskih družin Gorenjske Mitja Čepin je opozoril, da lovci zaradi neurejene zakonodaje težko izvajajo naloge, ki jim jih nalaga država. Ključna težava pri lovu na šakale je prepoved uporabe nočne optike, ki je sicer dovoljena pri lovu na divje prašiče.

Zaskrbljeni so

Lovci od države zahtevajo:

  • Sproščeno lovno dobo, ki bi omogočila lov na šakala skozi vse leto.
  • Dovoljenje za uporabo nočne optike pri lovu na šakala.
  • Ohranitev državne odškodninske odgovornosti za škodo, ki jo povzroča šakal.

Z veljavnimi predpisi bo namreč od 1. maja odgovornost za odškodnine prešla na upravljavce lovišč, kar povzroča dodatno zaskrbljenost med lovci.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije