Na Krasu gori, v zraku oba air tractorja: v gašenje se je vključila tudi vojska (FOTO)
Mineva dve leti od katastrofalnega gozdnega požara na Krasu, ki je v primežu vročinskega vala in suše izbruhnil 15. julija 2022 ter v 17 dneh zajel 3700 hektarov površin.
Danes pa je na Krasu znova zagorelo. Kot je za N1 povedal poveljnik civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk, gre za širši požar nad Komnom v bližini naselja Škrbina proti Trstelju. »Treba je razumeti, da so temperature zelo visoke, narava pa presušena, tako da lahko pride do preskokov ognja,« je povedal poveljnik. Prebivalce je pozval, naj na cestah dajo prednost intervencijskim službam in jih pri delu ne ovirajo.
Iz Slovenske vojske so sporočili, da se je v gašenje na Krasu vključila tudi vojska. Danes bosta pomagali gasiti posadki helikopterjev Bell 412 in Cougar. V pripravljenosti za pomoč pa so glede na potrebe na terenu tudi dodatne sile in sredstva, so zapisali na omrežju X.
Gašenje požara otežuje močan veter, burja.
Gori celoten hrib Trstelj, požar pa se širi proti Novi Gorici.
Kot je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz gasilske enote Nova Gorica, gori na območju Trstelja, veter pa še dodatno širi požarišče, tako da je dim viden daleč naokoli.
Gre za obsežen požar. Aktivirani so gasilci iz obeh najbližjih gasilskih regij, torej severnoprimorske in obalno-kraške, v pripravljenosti sta še dve regiji za zamenjavo ekip na terenu. V zraku so tudi že oba air tractorja in policijski helikopter. Air tractorja vodo zajemata v morju, izbrane so tri posebne lokacije za zajem, zato se ljudem, ki so ob morju, ni treba umikati.
Predstavnica za stike z javnostmi na upravi za zaščito in reševanje Neja Pavlica je za STA povedala, da lahko nosi air tractor 3000 litrov vode, medtem ko imajo navadni helikopterji do 900 litrov vode. Podatkov o razsežnosti požara ta trenutek še nima.
Uprava za zaščito in reševanje je veliko požarno ogroženost razglasila za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala.
Poveljnik CZ Republike Slovenije Srečko Šestan je že aktiviral državni načrt zaščite in reševanja ob požaru v naravnem okolju.
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je trenutno aktiviranih 45 gasilskih enot in državna enota za gašenje iz zraka.