SOOČENJE

Vroča kri v studiu: Janša napadel Goloba, potem še Mesca

Bratuškova: Ta vlada za gospodarstvo ni naredila nič. V javnem sektorju je naredila pravi kaos.
Fotografija: Soočenje na Pop TV FOTO: Zajem Zaslona, Pop Tv
Odpri galerijo
Soočenje na Pop TV FOTO: Zajem Zaslona, Pop Tv

Tokratno soočenje na komercialni televiziji POP TV je vodil vodil Uroš Slak, sodelovali pa so voditelji osmih strank, ki jim javnomnenjske ankete trenutno kažejo najbolje. Drugič v tej kampanji sta se soočila zdajšnji premier Janez Janša in Robert Golob.

Načrte pa je po anketah trenutno najverjetnejšemu zmagovalcu volitev Robertu Golobu prekrižal covid-19. Na samotestiranju je bil namreč pozitiven in je zato v samoizolaciji na svojem domu. Na soočenju je zato sodeloval prek videa.

Slak je soočenje začel precej na nož. Janšo je namreč vprašal, če mu je kaj žal, da so Goloba razrešili s položaja direktorja GEN-I in s tem ustvarili svojega največjega tekmeca. Janša je začel v svojem slogu in Goloba označil za recikliran nov obraz in da če ne bi bil on, bi bil pa kdo drug. Golob je v repliki pojasnil, da je ta očitek že prežvečen. Da se sicer ni želel podati v politiko, ampak da mu zdaj ni preostalo nič drugega. Janša je v nadaljevanju večkrat poudaril, da Goloba ni razrešil on, ampak da mu nadzorniki pač niso podelili novega mandata. Golob pa je pojasnil, da je za svojo razrešitev izvedel že eno leto prej, da so mu potem člani SDS zagotavljali, da se to ne bo zgodilo, da bo stranka SDS razumela, da to ni prava odločitev, ampak niso imeli prav.

Matej Tonin je napovedal, da bi šel v koalicijo tudi z Golobom, samo da stranka Levica ne bi prišla na oblast. Luka Mesec je v odgovoru Toninu pojasnil, da razume, da so trn v peti za NSi, ker ne pristajajo na njihove politike, ki bi med drugim podjetja spreminjali v bankomate za politične stranke. »NSi je v vladi SDS postala ista kot SDS in prav tako kot SDS širi laži,« je zabrusil Toninu. 

»Z novo vlado želimo obnavljati demokracijo in spoštovati ustavo RS.« Tako je soočenje začela Tanja Fajon. Podobno je poudaril tudi Marjan Šarec, ki si želi, da bi v državi spet spoštovali zakone in vladavino prava. In da se zato v koalicijo z Janšo ne bi podali. Da se vidi samo v levosredinski vladi, je poudarila tudi Alenka Bratušek. Zdravko Počivalšek pa je zastopal diametralno nasprotje kot Bratuškova, ki je trdila, da je Slovenija v zelo slabem stanju, Počivalšek namreč zatrjuje, da Slovenija še nikoli ni bila v tako dobrem stanju kot je zdaj. Fajonova se je prav tako pridružila mnenju Bratuškove, in napovedala, da nas bo še zelo bolela glava zaradi delovanja te vlade. 

O nacionalizaciji

Slak je voditelje neposredno vprašal, kdo podpira nacionalizacijo. Vsi so odgovorili nikalno. Levica pa je uspela razložiti koncept nacionalizacije, ki ga zagovarja, tj. model z vključevanjem delavcev v lasništvu podjetij. »Gospodarstvo naj deluje v dobro vseh, ne pa zgolj za peščico,« je prepričan. Njegov pogled je podprla tudi Tanja Fajon, saj meni, da bi podjetja, kjer bi delavci imeli solastništvo, uspevala bolje in dlje. Njunemu mnenju se pridružuje tudi Marjan Šarec. Janša je seveda kategorično zavrnil tak pogled na gospodarstvo in povedal, da smo tak eksperiment enkrat že doživeli in da zaradi njega še zdaj gledamo v hrbet avstrijskim in nemškim plačam in pokojninam. Mesec mu je odgovoril, da so slovenske plače takšne zaradi tega, ker si 1 odstotek ljudi v Sloveniji lasti večino delnic slovenskih podjetij, to pa je mogoče zaradi tega, ker so dovolili nastanek slovenskih tajkunov: »Zadnjih 30 let ste bili med navplivnejšimi politiki v državi in ste bili zelo aktivni pri tem, da smo v Sloveniji dobili tajkune.« Janša je Mescu povedal, da mu nič ne zameri, da je velika razlika med teorijo in prakso velika in da bo mogoče v prihodnosti zagovarjal precej drugačna stališča kot jih trenutno, ker tako terja razvoj človeka. Ko mu je Mesec očital, da odpisujejo dolg Igorju Bavčarju, mu je zabrusil: »Vidim, kako si predstavljate vlado, da boste odpisovali dolgove drugim.«

Mesec se je zapletel še s Toninom, ki ga je obtožil, da je program njihove stranke škodljiv za Slovenijo, ta pa mu je vrnil milo za drago: »Tonin nas blati in laže. Gre za zelo grob boj za oblast, kjer bi podjetja spremenili v bankomate za politične stranke.«

Razprava v studiu se je nato še bolj vnela, Bratuškova je postregla s številkami o visokem dolgu Slovenije, ki ga bo treba plačati v prihodnosti, Šarec pa je Janšo obtožil, da ravna enako kot leta 2008, in da se njegova vlada obnaša kot Titanik, ki se potaplja, orkester pa nemoteno igra naprej. Tonin je sodelujoče hotel umiriti in jih pozval, naj prepoznajo tudi kakšno pozitivno stvar, ki jo je naredila ta vlada, ter jim predlagal, naj pustijo vladati desnosredinsko vlado, da bo tako še najbolje za Slovenijo. Bratuškova pa mu je zabrusila: »Najbolje ja, če želi Slovenija umreti.«

Po duelu med Mescem in Janšo se je vpletla Fajonova, ki je opozorila še na druge težave v Sloveniji. Fajonova je predlagala višjo obdavčitev kapitala, s tem pa bi omogočili pomoč zdravstvenemu sistemu. Bratuškova pa je ostro nastopila proti Janši in ga obtožila, da ne govori resnice, da v pokojninski blagajni ni luknje.

O dodani vrednosti na zaposlenega

Golob: Res je, da so bili nekateri makroekonomski kazalci lanskega leta ugodni. Ampak žal prvo tromesečje letos tega ne potrjuje več. Zaradi tega se skriva Umarjevo poročilo. Imeli smo ugodno leto in imeli visoko zaposlenost, žal pa dodane vrednosti nismo dvignili. Prizadevali si bomo za to, da dvignemo dodano vrednost na zaposlenega. Tako bomo lahko poplačali dolgove in pokrili luknje, ki zevajo v pokojninski blagajni. Treba bo zagnati močan investicijski cikel. Janša mu je odvrnil, da imamo močan investicijski cikel, saj se še nikdar po Sloveniji ni toliko gradilo, preko 200 razvojnih projektov. »Gospod Golob pravi, da so se makroekonmski podatki poslabšali. Kateri? Dva tedna nazaj smo dosegli rekordno zaposlenost, še nikdar manj kot 60.000 brezposelnih, v marcu smo imeli deflacijo zaradi regulacije cen, stroški gospodinjstev so se znižali.« Golob: »Dve točki, ki kažeta na to, da to ni res. Prvič, zakaj se ne pokaže poročila neodvisne institucije Umar. In drugič, deflacija ni bila zaradi regulacije cen, temveč zato, ker se je vlada odločila in je distribucijam pobrala celotne prihodke. S tem naj se ukvarja prihodnja vlada. Vsi prihodki elektro distribucij so izginili, za en mesec se to da prikrojiti, toda tudi to bo treba v celoti vrniti.«

Alenka Bratušek je večkrat opozorila na to, da vlada skriva Umarjevo poročilo: »Če bi bilo tako lepo, kot nam razlagajo gospodje z vlade, bi imeli pred sabo Umarjevo gospodarsko napoved, program stabilnosti in odlok o višini proračunov. Zakaj tega nimamo? Ker bi pokazali 750 milijonsko luknjo.«

Tonin razložil glavno težavo v gospodarstvu po njegovem mnjenju: »Plače so preveč obdavčene, razvila se je neka tekma za minimalno plačo.« Fajon: »Kapital ni obdavčen. Mi zagovarjamo pošteno progresivno obdavčitev.« 

Počivalšek: »Dodana vrednost je v Sloveniji lani rasla, od leta 2014 naprej je rasla. Znaša enkrat več kot na Hrvaškem. Zaostanek za Avstrijo bomo v 5 letih razpolovili, zato bomo razbremenili zaposlovalce. Zagovarjamo socialno kapico.« Golob mu je odgovoril: »Vi se hecate! To, kar predlagate, ni dovolj.« Počivalšek: Mi smo dvignili investicije. Golob: »Investicije v napačna področja. Vaš scenarij je tak, da bomo Slovenci vedno hlapci.« Na to se je odzval tudi Janša: »Ne moremo vsi prodajati elektrike, kjer je konjuktura jasna. Potenciali so po celi Sloveniji. Ta vlada je investicije razporedila po Sloveniji, to bo dvignilo dodano vrednost.« Golob mu je odgovoril: »Gen-I ne prodaja samo elektrike iz jedrske elektrarne.«

Šarec: »Slovenija najbolj zaostaja na področju vlaganja v znanost in razvoj. Z večjim vložkom v to bi posledično dobili delovna mesta z višjo dodatno vrednost.«

Bratušek: »Ta vlada za gospodarstvo ni naredila nič. Tisti z visokimi plačami, bodo imeli še več. Zakonov, kot jih sprejemate vi, se ne sprejema. Tam, kjer bi vlada morala narediti red, to je v javnem sektorju, pa je naredila velik kaos. Tukaj bo morala nova vlada takoj sanirati. Največji strukturni primanjkljaj imamo.« Janša je temu odločno nasprotoval, ampak njunemu duelu je bilo nemogoče slediti, saj sta govorila drug čez drugega.

Mesec: »Desnico skrbijo samo plače severno od 4000 evrov. Najemnine v Ljubljani prehitevajo tiste na Dunaju. Strinjam se z Golobom, da je treba dvigniti dodatno vrednost, ne pa siliti ljudi, da delajo poklice, nižje od svoje izobrazbe, in to za dvakratnik minimalne plače. 

Kaj bodo storili, če bodo v vladi?

Golob se zavzema za regulacijo cen goriv. Opozoril pa je tudi na trgovce, ki bi morali prevzeti del bremena, ne samo kupci in vlada. Janša: Cena elektrike se bo stabilizirala, ker se na ravni EU dela nova formula za določanje cen elektrike, ki ne bodo več vezane na plin. Tudi plin bo cenejši, ker gre EU v skupne nakupe. Fajonova: Smo za regulacijo cen energentov. Gospodarstvu bo treba zagotoviti pomoč, tako tudi v prehrambeni verigi s subvencijami države, država mora zagotoviti akcijski načrt, ki blažijo posledice vojne v Ukrajini. Tonin: Ne skrbite, EU dela vse za to, da bo vojne v Ukrajini čim prej konec. Vlada je postavila dobre temelje in tako je treba nadaljevati. Batušek: Kar nekaj upokojencev je letos pozimi zeblo. Reagirali ste prepozno. Že pred ukrajinsko krizo je cena goriv poskočila. Šarec: Sedanje stanje ni dolgoročno vzdržno, regulacija cen ima stranke učinke. Mesec: Treba je blažiti krizo in pomagati ljudem. Diverzifikacija, zamrzovanje cen ... če bo kriza trajala, se bo treba pogovarjati tudi o tem, da se z višanjem cen višajo tudi plače in pokojnine. Treba je delati na tem, da zmanjšamo odvisnost od fosilnih goriv, treba je več vlagati v obnovljive vire. Tonin: Mi bomo skrbeli, da se bo kolesje gospodarstva vrtelo naprej. Fajon: Imamo pripravljen 5 krat 5 ukrepov za prvih 100 dni vladanja in naštela vse ukrepe, ki jih imajo kot prioritete zapisane v programu. Janša: Zagnali smo projekte, postali smo samozavestni, svet nas pozna, treba je iti po poti stabilnosti naprej. Golob: Civilno družbo bomo podprli takoj. Nasloviti težave, ki so se pokazale med epidemijo: Nikoli več ne bomo imeli policijske ure, govorili o obveznem cepljenju, matretirali otrok z maskami v šolah, ki niso pomagale. Zaščitili bomo ranljivejše skupine. Bratušek: zamenjati moramo to vlado, Slovenijo je treba postaviti nazaj na pravo pot. Glavni izzivi so ureditev razmer v javnih situacijah, zdravstvu in poskrbeti za boljše pogoje za upokojence.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije