Na teden več kot 40.000 karanten
V nedeljo so ob 7901 PCR-testu potrdili 4967 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je bil 62,9-odstoten. Gre za največje število potrjenih primerov v nedeljo doslej. Hospitaliziranih je 566 bolnikov, 158 jih potrebuje intenzivno nego, sedem ljudi je izgubilo boj z boleznijo.
Epidemiološka situacija je resna, poudarja predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel, okužbe naraščajo. In čeprav je razlika z delta valom očitna, sta še vedno pomembni obvladovanje in preprečevanje širjenja okužb. Za to je na voljo več pristopov, pravi, tudi karantena, in prav o tej je na včerajšnji dopisni seji razpravljala vlada in sprejela spremembe pravil, ki uvajajo dodatne izjeme od karantene v zdravstvu, šolstvu in socialnem varstvu ob posebnih pogojih, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Spremembe bodo veljale od srede. Vlada je med izjeme od napotitve v karanteno na domu umestila zaposlene v zdravstvu, socialnem varstvu ter vzgoji in izobraževanju; ti se bodo morali po tveganem stiku z okuženo osebo sedem dni vsak dan testirati s hitrimi testi za samotestiranje ali pri izvajalcih hitrega testiranja, pri delu pa uporabljati zaščitne maske tipa FFP2. Med izjeme spadajo tudi predšolski otroci, učenci, dijaki in študenti, če do visoko tveganega stika pride v okviru vzgojno-izobraževalnega procesa; razred ne gre v karanteno, se pa morajo učenci, dijaki in študentje sedem dni vsak dan testirati ne glede na cepilni status (odslej dobijo 20 testov na mesec). »Tako se takoj umakne okuženo osebo iz pedagoškega procesa in se ohrani varno šolsko okolje,« pravi Fafangel. Razred gre v karanteno, če število okužb s koronavirusom v posameznem oddelku v obdobju 14 dni doseže oz. preseže 30 odstotkov glede na vse učence v posameznem oddelku. Včeraj je bilo v karanteni 33.213 osnovnošolcev v skupno 1583 oddelkih, 8558 dijakov v skupno 354 oddelkih in 3456 predšolskih otrok v skupno 230 oddelkih. Nekatere šole, zlasti srednje, pa so vrata kar zaprle, saj zaradi velikega števila karanten ne morejo organizirati pouka, ta tako poteka na daljavo.
Čeprav je razlika z delta valom očitna, sta še vedno pomembni obvladovanje in preprečevanje širjenja okužb.
Še nekaj tednov
Še vedno veljajo izjeme od karantene, ki so v veljavi od 10. januarja, to so cepljeni s poživitvenim odmerkom, tisti, ki so bolezen preboleli pred vsaj desetimi dnevi, ter polno cepljeni preboleli. Odrejenih karanten za nazaj se ne preklicuje! Mimogrede: samo epidemiološka stroka na teden izda več kot 40.000 karanten, temu je treba prišteti še posameznike, ki jih obvestijo sami, in tiste, ki so obveščeni prek aplikacije Ostani zdrav.
Sicer pa druga sproščanja niso mogoča, saj bi bilo to preveč tvegano, pravi Poklukar in še, da cepljenje ostaja ključni ukrep za preprečevanje okužb. »Slovenska študija, narejena v četrtem valu, je pokazala, da imajo polno cepljeni po treh mesecih 93-odstotno zaščito pred težkim potekom bolezni in hospitalizacijo, po pol leta pa 46-odstotno.«
Pozorno spremljamo situacijo, dodaja Fafangel, »ne smemo dopustiti, da se omikron nekontrolirano širi po državi, čez nekaj tednov bo slika bolj jasna, zdaj pa je treba preživeti ta val, obvladovati okužbe na sprejemljiv način«. A na mizi imamo vse ukrepe, opozarja Poklukar, od pogoja PC do zaprtja družbe.
imajo polno cepljeni znotraj treh mesecev.