Najbolj nas skrbi za družine

Skoraj vsi Slovenci seznanjeni s koronavirusom, tri četrtine jih je zaskrbljenih. Zalogo živil si je že zagotovilo 40 odstotkov vprašanih.
Fotografija: Shrambe so bolj ali manj polne. FOTO: Bralec
Odpri galerijo
Shrambe so bolj ali manj polne. FOTO: Bralec

Seznanjenost s širjenjem virusa med Slovenkami in Slovenci je vsesplošna (96 %), zaskrbljenost relativno visoka (76 %), a obenem zmerna – razmerje med do neke mere zaskrbljenimi in zelo zaskrbljenimi je 3:1 v korist bolj zmerno zaskrbljenih, teh je 57 %, kaže javnomnenjska raziskava, ki jo je opravila družba Valicon. Gre za prvo v nizu raziskav, s katerimi bodo spremljali neposreden odziv prebivalcev na epidemijo koronavirusa v Sloveniji, sprejete ukrepe ter vsakodnevno ravnanje in percepcijo stanja v družbi.

Prvo meritev so opravili v sredo in četrtek. Ker se stanje spreminja tako rekoč iz ure v uro, so vzorec prve meritve razdelili v dva podvzorca, saj so bili v petek zjutraj objavljeni novi, strožji ukrepi Vlade RS, predvsem sklep o zaprtju šol in vrtcev.

Glede širitve koronavirusa v državi je večina med šestimi ponujenimi izbirami načina doživljanja zadnjih dni na prvo mesto postavila skrb za lastno družino (73 %), sledita skrb za lastno zdravje (45 %) ter občutenje splošne zaskrbljenosti (43 %). Druga najpogostejša izbira je bojazen, da se to ne bo kmalu končalo (51 % drugi dan in 58 % prvi dan). Gospodarske posledice skrbijo 40 % vprašanih, skrb za delovno mesto pa je že izrazilo 13 % tistih, ki so zaposleni.

Odgovori kažejo, da se večina drži navodil NIJZ o samozaščitnem ravnanju, saj naj bi za tri četrtine vprašanih (81 %, v celoti velja 57 %, deloma velja 24 %) veljalo, da si pogosteje umivajo roke, si jih razkužujejo (84 %, 56/28), se ne zadržujejo v javnih notranjih prostorih, kjer se zbira veliko ljudi (79%, 48/31) ter začasno ne hodijo v lokale in druge javne prostore (73%, 43/30).

Zalogo osnovnih živil si je v celoti ali deloma priskrbelo 40 % vprašanih, šestina zaposlenih je odgovorila, da v celoti ali vsaj deloma delajo od doma. Tudi ta odstotek se še spreminja. Velika večina vprašanih (86 %) meni, da gredo stvari v zvezi s širjenjem koronavirusa v Sloveniji na slabše. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije