Najnovejša predvolilna projekcija: v državni zbor bi se prebilo teh šest strank
Na državnozborskih volitvah bi, če bi volili le opredeljeni volivci, največ, in sicer 27,3 odstotka glasov, prejelo Gibanje Svoboda. Na drugo mesto bi se z 21,4 odstotka glasov uvrstila SDS, na tretje pa stranka Levica z 12 odstotki glasov, kažejo izidi zadnje ankete Volitve 2022, ki jo za Večer, Dnevnik, Svet24 in Primorske novice izvaja agencija Ninamedia.
Na četrto mesto bi se uvrstila SD, ki bi jo volilo 9,8 odstotka vprašanih. LMŠ bi izbralo 5,7 odstotka vprašanih, NSi pa 4,6 odstotka. V državni zbor bi se tako prebilo šest strank. Stranki SAB bi volivci namenili 3,8 odstotka glasov, koaliciji Povežimo Slovenijo pa 3,3 odstotka.
Med vsemi vprašanimi, med katerimi so upoštevani tudi tisti, ki še ne vedo, koga bi volili, so odstotki nižji. Za Gibanje Svoboda bi glasovalo 23 odstotkov vprašanih, za SDS pa 18,1 odstotka. Za Levico bi se izreklo 10,1 odstotka vprašanih, za SD pa 8,3 odstotka. Na peto mesto se je prebila stranka LMŠ, ki bi jo izbralo 4,8 odstotka vprašanih. V državni zbor bi se torej prebilo pet strank. Stranki NSi bi svoj glas namenilo 3,9 odstotka vseh vprašanih, stranki SAB 3,2 odstotka, koaliciji Povežimo Slovenijo pa 2,8 odstotka vprašanih.
V primerjavi s prejšnjo raziskavo je podpora zrasla naslednjim strankam ...
V primerjavi s prejšnjo raziskavo javnega mnenja Volitve 2022, ki jo je Ninamedia izvedla med 21. in 24. marcem, je podpora med strankami, ki bi se prebile v državni zbor, zrasla Gibanju Svoboda in Levici, stranke SDS, SD in NSi pa so zabeležile upad podpore. Gibanju Svoboda je podpora zrasla za 2,3 odstotne točke, Levici pa za 2,2. SDS je podpora upadla za 1,4 odstotne točke, NSi za 1,2 in SD za 0,3. Zdrs podpore je zabeležila tudi koalicija Povežimo Slovenijo (0,5), stranki SAB pa je podpora zrasla za 0,2 odstotne točke.
V navedeni anketi je sicer 15,5 odstotka takih, ki svoje izbire niso želeli razkriti, se še niso odločili ali pa ne bi volili nobene izmed strank.
V vprašalniku ankete so merilci javnega mnenja sodelujočim zastavili vprašanje, katero stranko izmed naštetih bodo volili na prihajajočih aprilskih parlamentarnih volitvah. Imena strank so navajali, odgovarjali pa so tisti, ki so predhodno potrdili, da se bodo udeležili volitev. Sodelovalo je 1.050 vprašanih.