TEKMOVANJE VELIKANK

Najtežji buči natehtali 713 kilogramov (FOTO)

Dolenjsko zmagoslavje na 10. tekmovanju velikank v Mozirskem gaju.
Fotografija: Velikanke so lahko stehtali le s pomočjo strojne mehanizacije. FOTO: Jože Miklavc
Odpri galerijo
Velikanke so lahko stehtali le s pomočjo strojne mehanizacije. FOTO: Jože Miklavc

Mozirski gaj je bil v soboto prizorišče tradicionalnega, že 10. tehtanja buč velikank. Povabili so tudi tiste, ki so vzgojili kakor koli posebne, lepe in dolge. Po lanskem svetovnem rekordu za najdaljšo, kar štiri metre je imela tista, ki jo je pripeljal Goran Lazić iz Kikinde v Srbiji, so organizatorji pričakovali, da bo kdo ogrozil vsaj lanski slovenski rekord Damjane Podgoršek iz Stogovcev, ki je pridelala 178 centimetrov dolgo. A se to ni zgodilo. Erik Rink Perme iz okolice Litije je na ocenjevanje prinesel najdaljšo, a je ta merila »le« 121 centimetrov.

Po mnenju komisije je najlepšo, 270-kilogramsko, predstavil Stane Fojkar iz okolice Litije, buča pa je bila zelo všeč tudi eni od obiskovalk. FOTO: Jože Miklavc
Po mnenju komisije je najlepšo, 270-kilogramsko, predstavil Stane Fojkar iz okolice Litije, buča pa je bila zelo všeč tudi eni od obiskovalk. FOTO: Jože Miklavc
Za najtežjo pa se je potegovalo 14 gojiteljev velikank s skupno 15 bučami, kar je manj kot prejšnja leta, a glede na razmere vseeno precej. Jubilejno tekmovanje se je začelo že precej pred uradno uro tehtanja, saj je prevoz velikank zelo zahteven. Potem ko so jih gojitelji pripeljali v Mozirje, so jih tam prevzeli tako imenovani štajerski bučmani, skupina mojstrov, ki z viličarjem, povezovalnimi trakovi in paletami vsako posebej postavijo na natančno tehtnico podjetja Meroslovje Lotrič. Pri tem morajo biti zelo pozorni, da pridelka ne poškodujejo. Žirija, ki so jo sestavljali Urška Habjan, direktor BSHG Nazarje Matija Petrin in Ivo Milovanovič, so vsako pregledali in pred obiskovalci ter tekmovalci tudi stehtali.



Ivo Milovanovič in Urška Lotrič sta poskrbela, da je bila razglasitev napeta do zadnjega trenutka. FOTO: Jože Miklavc
Ivo Milovanovič in Urška Lotrič sta poskrbela, da je bila razglasitev napeta do zadnjega trenutka. FOTO: Jože Miklavc
Že drugo leto zapovrstjo je 200 kilogramov težko vzgojil župan občine Ljubno ob Savinji Franjo Naraločnik, Boštjan in Aleš Pliberšek iz Vešanika na Konjiškem sta dostavila kar dve, ki sta skupaj tehtali 789 kilogramov, Uroš Fifolt iz Koroške vasi pri Novem mestu je s kapitalno lubenico za devet kilogramov prekašal svojo lansko, 60-kilogramsko lubenico, Gregor Jehart - Geri iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu pa je poleg 422 kilogramov težke buče, ki je končala na četrtem mestu, prinesel še dvokilogramsko čebulo, ki je odišavila prireditveni prostor. Buča Boštjana Pliberška je tehtala 435 kilogramov, tista, ki jo je pridelal trikratni prvak Uroš Fifolt, 704. Ko so na tehtnico postavili bučo sorte atlantic giant, pa je digitalni števec obstal pri 713 kilogramih, in nekdanji šampion Janko Lovše iz Velike Ševnice pri Trebnjem je znova postal prvak z najtežjo bučo v Sloveniji. Fifolt je za Novice dejal, da se ne bo vdal in bo posejal velikanko tudi prihodnje leto, Lovše pa je povedal, da je bil že čas za tako laskavo trofejo. »Vesela sva,« je dodala njegova žena Nina, ki zvesto sodeluje pri Jankovih podvigih, tudi zaradi njunih dveh sinov, ki rada pomagata pri vzgoji in rasti buč sredi polja nad Trebnjem.

Veliki pokrovitelj parka cvetja, vinar Zdravko Mastnak, je o dogajanju v Mozirju dejal: »Lahko rečem le, da občudujem te ljudi, ki živijo za park in z njim in ki se vedno domislijo novih idej, zanimivosti, te ljudi, ki jih ne ustavijo poplavne vode, žled ali vetrolom. Ja, šampionom pa čestitke, bitke še niso končane, najtežja buča še ni bila posajena.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije