Največje presenečenje v knežjem mestu, najstarejši župan ima 76 let
Zaključek supervolilnega leta se je potegnil v veseli december in kar drugo adventno nedeljo, a ker je bilo 928 volišč na včerajšnjo nedeljo odprtih le še v približno četrtini slovenskih občin, je marsikje življenje teklo normalno. Ob županih so ponekod potekale tudi naknadne ali ponovne volitve v občinske svete ter svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti. Toda kar v polovici mestnih občin, ki jih premoremo, je bilo živahno, še posebno po 19. uri, ko so se v volilnih štabih že drenjali navijačice in navijači kandidatov za župane, ki so bili prepričani o zmagi.
Vajenec prekosil mojstra
Potem ko so okoli pol osme zvečer z Državne volilne komisije prišli prvi delni rezultati, je zagotovo najbolj završalo v knežjem mestu, kjer je povedel Matija Kovač, ki ga je dosedanji župan Bojan Šrot v predvolilnem času zaničljivo poimenoval za svojega vajenca – včeraj pa je lahko gledal, kako vajenec prekosi nekdanjega mojstra, ki je prej šestkrat zmagal na celjskih županskih volitvah! Kovač se je (podobno kot drugi zmagovalci) z »neizmerno hvaležnostjo« najprej zahvalil Celjanom in Celjankam za večino glasov.
V novogoriškem dvoboju je, tako kot v prvem krogu, od začetka vodil Samo Turel, ki bo vodil Novo Gorico med Evropsko prestolnico kulture leta 2025. V Murski Soboti je kar okoli dve tretjini glasov dobil Damjan Anželj. Prave napetosti ni bilo niti v Kranju, kjer je Matjaž Rakovec (nad 70 odstotki glasov) pometel z Ivom Bajcem, napetost v Mariboru je uplahnila po prvih rezultatih, ko se je izkazalo, da je za sedanjega župana Sašo Arsenoviča glasovalo več kot 60 odstotkov volivcev. »Bila je naporna volilna jesen,« je dejal stari in novi župan štajerske metropole, vnovični osmoljenec županskih volitev Franc Kangler pa je brez nasmeha na obrazu kislo komentiral: »Očitno so to še posledice zadnjih referendumov.«
Med novoizvoljenimi župani je najstarejši 76-letni Franc Mužič, »večni« župan občine Brda, ki bo nastopil že osmi mandat. Najmlajši je Denis Tamaško, ki bo z 29 leti prevzel vodenje občine Hodoš.
Najmlajši župan, ki je bil izvoljen v nedeljskem drugem krogu županskih volitev, je 32-letni Alen Červ, ki bo prevzel vodenje občine Tolmin. Tamaško pa je najmlajši od županov, ki so bili izvoljeni v prvem in drugem krogu lokalnih volitev skupaj. Skupno 11 županov pa je starih 35 let ali manj.
Poleg Mužiča kot najstarejšega izvoljenega župana, ki je bil sicer izvoljen v današnjem drugem krogu, jih več kot 70 let šteje še šest.
V najmlajši mestni občini Krško je bilo najbolj negotovo med mestnimi občinami: Janez Kerin je sicer od začetka imel prednost nekaj odstotnih točk, a protikandidat Dušan Šiško je imel dolgo okoli 45 odstotkov glasov. Tako je ostalo do konca. V preostalih 41 občinah je prav tako prišlo do številnih menjav – nekateri železni ter zimzeleni kadri so se poslovili s porazom. Tako je moral Emil Rojc v Ilirski Bistrici svoj županski stolček prepustiti Gregorju Kovačiču, naskok na vrh občinske politike je v Brežicah spodletel Igorju Zorčiču, v Izoli se bo poslovil Danilo Markočič. Presenečenje je tudi poraz Antona Mavra, župana občine Mokronog-Trebelno, ki je v prvem krogu zbral največ glasov, včeraj pa ga je prehitel Franc Glušič.
A tudi naskakovalci na položaj prvega moža občine so doživeli številna razočaranja – ob že omenjenem Kanglerju, ki je že tretjič zapored izgubil v drugem krogu županskih volitev (ob tem letos ni bil uspešen niti na parlamentarnih volitvah, niti tistih v državni svet), je najbolj zveneče ime med osmoljenci Gašpar Gašpar Mišič, ki ga je v Piranu premagal novi župan Andrej Korenika. Sicer se je na koncu izkazalo, da je na volišča odšlo nad 41 odstotki volilnih upravičencev v drugem krogu, torej dobrih 204.000 ljudi izmed skoraj pol milijona tistih, ki so lahko včeraj volili zadnjič v letošnjem letu.
Nekateri železni ter zimzeleni kadri so se poslovili s porazom.