Slovenci trepetajo pred novimi podražitvami, Janša sporočil: regulirali bomo cene
Vsa Slovenija trepeta pred novimi podražitvami, ki nas utegnejo udariti v torek. Po napovedih Financ bi se lahko dizel že s torkom podražil na 1,799 evra, če država ne bo pritisnila na zavoro in regulirala cen oziroma prilagodila trošarin in davkov. Tudi na Hrvaškem gredo cene v nebo, tamkajšnji avtobusni prevozniki celo opozarjajo, da bodo morda nehali voziti. Podražitve so doletele tudi severne sosede, še najbolj zastrašujoče pa so cene goriva v Nemčiji.
Janša: Panika ni potrebna
A premier Janez Janša je v državnem zboru popoldan sporočil malce bolj spodbudne novice. Maloprodajne cene naftnih derivatov bodo od torka v Sloveniji regulirane, je napovedal. Sledile bodo povprečju cen v zadnjih sedmih dneh, ustrezno uredbo pa bo vlada sprejela še danes.
Koliko bo jutri treba odšteti za liter goriva na črpalkah, v trenutku, ko to poročamo, še ni jasno. Po nekaterih navedbah pa se utegnejo cene jutri celo znižati, kar bi razbremenilo gospodarstvo, predvsem prevozniške panoge.
Glede naftnih derivatov je Janša še dejal, če se bo povzročala taka panika, kot smo jo lahko opazovali prejšnji teden, ko so si nekateri v pričakovanju zvišanja cen delali zaloge, potem zalog ne bo nikoli dovolj. »A panika ni potrebna, naftnih derivatov je na svetu dovolj,« je zatrdil. Na trgu sicer res prihaja do motenj zaradi ruske agresije na Ukrajino, vendar ruska nafta predstavlja 12 odstotkov ponudbe na svetovnem trgu, kar je mogoče zelo hitro nadomestiti.
Avtobusni prevozniki obupani
Na Hrvaškem za torek napovedujejo novo podražitev pogonskega goriva. Liter bencina naj bi stal predvidoma 13,79 kune (1,82 evra), liter dizla pa 14,13 kune (1,86 evra). Avtobusni prevozniki opozarjajo, da je ogrožen javni prevoz, poroča regionalna televizija Nova TV. Zagrebški mestni prevoznik ZET je danes že uvedel manjše število prevozov.
Cene pogonskega goriva naj bi se v torek zvišale za povprečno 1,60 kune (0,21 evra) na liter. »Zelo lahko bi se zgodilo, da bodo avtobusni prevozniki nehali voziti, ker ne prejemajo več pomoči za ohranitev delovnih mest, cene goriva pa so šle v nebo,« je v oddaji Dnevnik Nove TV povedal šef za koordinacijo javnih avtobusnih prevoznikov iz hrvaškega združenja delodajalcev Hrvoje Meštrović.
Če pomoči ne bo, se bodo cene vozovnic dvignile za 30 odstotkov
»Ogrožen bo prevoz srednje- in osnovnošolcev pa tudi vseh državljanov. Padel bo celotni javni prevoz. Nimamo denarja za voznike, dobavitelje, gorivo, za nič,« je dodal Meštrović.
Avtoprevozniki od vlade zato zahtevajo, naj jim v primeru redukcij omogoči neomejen dostop do goriva, uvedbo prevozniškega dizla, kot velja za ribiče in kmetovalce, ter sprejme ukrepe za ohranitev delovnih mest. Če vladne pomoči ne bo, bodo cene vozovnic zvišali za 30 odstotkov. To pomeni, da bi se vozovnica od Zagreba do Splita podražila za 50 kun (6,6 evra), še razkriva Nova TV.
V Nemčiji za liter dizla tudi 2,4 evra
Slovenskim prebivalcem, ki živijo v bližini meje z Avstrijo, se ne izplača več skok k sosedom, saj se v obmejnih krajih cene za liter dizla začnejo pri 1,8 evra.
Še bolj zastrašujoče so cene goriva v Nemčiji. Tam so kot gobe po dežju zrasli spletni portali, ki iščejo črpalke, na katerih si nesrečneži z nižjimi dohodki še lahko privoščijo gorivo. A kaj, ko nimajo dobrih novic: na današnji dan je povprečna cena dizla na črpalkah v Berlinu stala 2,28 evra, kar je nižje od državnega povprečja, ki je trenutno pri 2,31 evra za liter. Najdražje gorivo v Nemčiji ima sicer Trier, kjer cena presega 2,40 evra za liter dizla.
Družbi OMV Slovenija in MOL Slovenija sta v petek še nekoliko dvignili cene pogonskega goriva. Na bencinskih servisih zunaj omrežja avtocest in hitrih cest je cena za liter 95-oktanskega bencina tik pod 1,60 evra, medtem ko liter dizla stane 1,737 oziroma 1,735 evra. Družba Petrol za zdaj cene ohranja na ravneh, na katere jih je zvišala v torek.