Ne šepa le zdravstvo, ampak tudi farmacija. Bo dostop do zdravil ogrožen?!
Ne samo v zdravstvu kot enem ključnih temeljev delovanja države, tudi iz farmacevtskih krogov prihajajo resna opozorila pred pomanjkanjem kadra, kar bi lahko vodilo v novo zapiranje lekarn po državi. Ne da težko privabijo nove, še bolj skrb vzbujajoče je, da je precej zaposlenih zapustilo delovno mesto.
Odhodi so posledica več dejavnikov, v prvi vrsti pa gre za nizko vrednotenje dela in odgovornosti ter zahtevne delovne razmere, opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije. V lekarniški dejavnosti se namreč vsakodnevno srečujejo s povečanimi obremenitvami in zahtevami pacientov, ki iščejo pomoč v lekarnah, še posebno ob nedostopnosti drugih zdravstvenih delavcev.
Lekarniška dejavnost
V Sloveniji je 351 lekarn na primarni ravni zdravstvene dejavnosti in 27 bolnišničnih lekarn, ki delujejo skladno z zakonom o lekarniški dejavnosti. Osnovni namen lekarniške dejavnosti je namreč zagotavljanje pacientom in preostalim zdravstvenim delavcem kakovostno in učinkovito preskrbo z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe.
Upajo na posluh ministrstva
V lekarnah, kot opozarjajo, je pogosto gneča in magistri farmacije in farmacevtski tehniki ob vse večjem številu receptov in naraščanju obsega storitev ne morejo ustrezno svetovati pacientu in ga oskrbeti. Zato je za kakovostno obravnavo nujen dvig števila kadrov v lekarnah na primarni ravni, kjer potrebujejo dodatnih 300 magistrov farmacije ter prav toliko specialistov in farmacevtskih tehnikov, v bolnišničnih lekarnah pa dodatnih 250 magistrov farmacije specialistov in 100 farmacevtskih tehnikov.
Za kakovostno farmacevtsko obravnavo pacientov in za pripravo magistralnih zdravil v lekarnah pa so nujna tudi dodatna znanja in veščine. Staranje prebivalcev in sočasna prisotnost več bolezni sta namreč povezana z uporabo več zdravil sočasno.
Odhodi zaposlenih so posledica več dejavnikov.
Lekarniška dejavnost ne obsega le izdaje zdravil z receptom ali brez njega, ampak zagotavlja tudi farmacevtsko obravnavo pacientov za ohranjanje zdravja in doseganje pričakovanih kliničnih, humanističnih in ekonomskih izidov zdravljenja z zdravili.
Brez hitrega ukrepanja bo stanje le še slabše, zato pozivajo ministrstvo za zdravje, naj nemudoma začne reševati problem, sicer se po oceni zbornice obetajo dodatne težave, ki bi lahko privedle do zapiranja lekarn in zmanjšanja dostopnosti do zdravstvenih storitev za paciente. Le z ustreznim prepoznavanjem potreb, razvojem stroke, financiranjem specializacij ter ureditvijo normativov za zaposlovanje dodatnih kadrov lahko zagotovimo trajnostno rešitev, še navajajo v zbornici.