PO ODKRITJU ODLAGALIŠČA

»Nekateri dobijo pet paketov hrane, drugi pa niti enega«, ministrstvo obljublja rešitev

O odvrženi brezplačni hrani in porastu prošenj za pomoč smo se pogovarjali z Rdečim križem.
Fotografija: Odprava hrane in pripomočkov za ukrajinske begunce FOTO: Rdeči križ
Odpri galerijo
Odprava hrane in pripomočkov za ukrajinske begunce FOTO: Rdeči križ

V začetku meseca smo poročali o novem primeru divjega odlagališča hrane v naravi. Nanj je opozorilo društvo Humanitarček. »Medtem ko cene hrane naraščajo, jo nekateri mečejo proč ... Da gre za izredno zavržno dejanje, kaže tudi dejstvo, ki je razvidno z embalaže, in sicer, da gre za hrano, ki je v paketih pomoči za tiste najbolj ranljive.« Več o tem preberite tukaj.

Kot je razvidno s fotografij, je bilo tokrat med hrano ob gozdni cesti največ moke, testenin in riža. Zadnji je v embalaži, na kateri je označeno, da hrana ni za prodajo in da gre za pomoč EU. Objave na spletu kažejo, da to ni osamljen primer. 

Kako preprečiti zlorabo sistema?

V Humanitarčku so ob najdbi novega odlagališča hrane pozvali ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da vzpostavijo enotno bazo za razdeljevanje hrane, saj lahko zdaj nekateri »dobijo pet paketov hrane različnih organizacij, 85-letna Anka pa niti enega, ker se ne znajde tako dobro«. 

Z vprašanji, ali je v pripravi enotna zbirka podatkov, kot predlaga omenjeno društvo, ter kako bodo naslovili težavo, da se brezplačno podeljena hrana namesto v loncih znajde na odpadu, medtem ko 90.000 starostnikov in 273.000 mlajših od 65 let živi pod pragom revščine, smo se obrnili na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. 

Pojasnili so, da razdeljevanje hrane v okviru aktualnega Programa za odpravljanje materialne prikrajšanosti 2020–2023 izvajata dve partnerski organizaciji, Rdeči križ Slovenije – Zveza združenj in Slovenska Karitas, ki sta bili izbrani v okviru javnega razpisa. Obe organizaciji upravičenost oseb do materialne pomoči partnerske organizacije ugotavljata iz priporočil (na njih jih usmeri center za socialno delo ali šola) oziroma iz posredovane dokumentacije (materialno ogroženi izpolnijo vlogo) ali pa se ta dodatno zahteva od uporabnika (ustrezni dokumenti, iz katerih je mogoče razbrati, da sodijo v ogrožene skupine, npr. odločbo o denarni socialni pomoči, dokazilo o upravičenosti do varstvenega dodatka, priporočilo centra za socialno delo). Partnerske organizacije imajo interne pravilnike o materialni pomoči in natančno razdelana merila za ugotavljanje upravičenosti osebe do materialne pomoči. 

V okviru Programa za odpravljanje materialne prikrajšanosti v Sloveniji v obdobju 2021–2027, ki bo sofinanciran iz Evropskega socialnega sklada, omenjeno ministrstvo načrtuje vzpostavitev enotnega sistema spremljanja oseb, ki bodo prejele pomoč v obliki hrane in različnih spremljevalnih ukrepov, s čimer bo zagotavljalo enakopravno obravnavo, sledljivost  in preprečilo zlorabe pomoči, zagotavljajo. Kdaj naj bi se to začelo izvajati v praksi, nismo izvedeli.

O opisani problematiki smo se pogovarjali tudi z Maticem Slapšakom z Rdečega križa. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije