Nelagodje v Novi Gorici zaradi bombe: znano, kdaj jo bodo verjetno deaktivirali
V ponedeljek so na Kolodvorski poti v Novi Gorici, v neposredni bližini slovensko-italijanske državne meje, med zemeljskimi deli izkopali letalsko bomo iz druge svetovne vojne. Okoli nje so pripadniki Civilne zaščite Mestne občine Nova Gorica skupaj s pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ter policijo vzpostavili 100-metrski varnostni pas, tako je pristop onemogočen, čeprav v trenutnem stanju ni nevarna.
Verjetno jo bodo deaktivirali v nedeljo. Dokončna odločitev še ni znana, saj bo potreben dogovor z italijansko stranjo, ker bo potrebna evakuacija prebivalcev na obeh straneh državne meje, so sporočili iz kabineta novogoriškega župana Sama Turela.
Prebivalce bodo začeli evakuirati zgodaj zjutraj
Kot je na včerajšnji novinarski konferenci napovedal vodja Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič, bodo v času odstranjevanja 250-kilogramske letalske bombe iz druge svetovne vojne evakuirali prebivalce v 400-metrskem pasu. Na še dodatnih 200 metrih okoli tega območja pa bo veljala omejitev gibanja.
Bombo morajo namreč deaktivirati na mestu najdišča, saj bi bil prevoz preveč nevaren. Novogoriški župan je prebivalce, ki živijo v bližini novogoriške železniške postaje, pozval, naj spremljajo medije. Vse tiste, ki se bodo morali umakniti ob evakuaciji, pa bodo obveščali tudi fizično. Deaktivacija bo predvidoma potekala med 10. in 14. uro, prebivalce pa bodo začeli evakuirati ob 7. uri.
Deaktivacija bo predvidoma potekala v nedeljo med 10. in 14. uro, okoliške prebivalce pa bodo evakuirali od 7. ure.
Zonjič je povedal še, da bodo določili dva pirotehnika, ki bosta na bombi najprej poskusila odstraniti dva vžigalnika. Če jima to ne bo uspelo, bodo poskusili bombo deaktivirati z odpiranjem oziroma rezanjem na daljavo. Ob tem jo bodo položili v globoko izkopano jamo, okolico pa bodo zavarovali z balami sena, ki bodo morebitno eksplozijo usmerile proti odprtemu in nenaseljenemu območju proti Solkanu.
»Nevtralizacija bo potekala tako, da bomo najprej poskušali odstraniti mehanske vžigalnike, v primeru, da se to ne bo dalo, bomo dali bombo v jamo, namestili kumulativni trak in na daljavo prevezali. Če nam uspe, bo bomba zagorela, če nam ne uspe, bo to šlo v detonacijo,« je pojasnil Zonjič.
Omejeno gibanje
Trenutno je najdena bomba zavarovana in ni nevarna za okolico, območje pa nadzorujejo novogoriški policisti. Vse aktivnosti so usmerjene v varnost prebivalcev, zato gibanje na 100-metrskem območju najdišča ni dovoljeno.
Bombo so našli v ponedeljek ob izvajanju gradbenih del za ureditev kanalizacije na tem območju. Ob kopanju je bager zadel obnjo in jo pri tem rahlo poškodoval. Zato je po županovih besedah velika sreča že to, da se tedaj ni zgodila katastrofa.
Najdena 250-kilogramska bomba je angleške izdelave in izvira iz časa druge svetovne vojne. Ker je bilo območje železniške postaje večkrat bombardirano tik pred koncem vojne, se kaj lahko zgodi, da bodo na tem območju našli še kakšno.