Nevarna napoved za soboto: pričakujte žled in poledico
V soboto se bosta ob padavinah od jutra do večera predvsem na območju Notranjske in Kočevskega med približno 500 in 1000 m nadmorske višine pojavljala žled in poledica, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Omenjena pojava bosta zjutraj in dopoldne možna tudi v višjih legah osrednje in severovzhodne Slovenije, vendar bosta manj izrazita.
Vremenoslovec Andrej Velkavrh je pojasnil, da poledica in žled nastajata, ko tekoče padavine, torej dež, zmrzuje na tleh in na objektih, drevesih … »Predvsem moram najprej pojasniti, da se lahko tekoča voda podhladi (se ohladi pod ničlo), ne da bi zmrznila. A le v mirovanju in brez ostalih zunanjih motenj. To se ne more zgoditi v primeru tekoče vode. Lahko se podhladijo dežne kaplje. V laboratorijskih, idealnih razmerah se lahko voda ohladi tudi pod –10 stopinj, ne da bi zmrznila. V naravi je to drugače, a nekaj stopinj pod ničlo vseeno gre! In kako se kapljice sploh lahko podhladijo? Najpogosteje se to zgodi, ko se v zračni masi s temperaturo pod ničlo vrine plast toplejšega zraka s pozitivno temperaturo. Snežinke, ki padajo z vrhnjega dela oblaka skozi tako plast, se tam stalijo. Ko pa nadaljujejo svojo pot proti tlom, pridejo spet v spodnjo mrzlo plast, kjer se ohladijo, a ne zmrznejo, temveč se podhladijo. Seveda je to poenostavljeno pojasnilo.«
Žled se Sloveniji pojavlja razmeroma pogosto, saj se pri nas srečujeta vpliva celine in Sredozemlja. Najpogosteje zajame območje na prehodu med Notranjsko in Primorsko ter Kočevsko oz. kraje vzhodno od grebena Javornikov, ki so nekakšna klimatska ločnica.
Tak vremenski scenarij pričakujejo tudi v soboto, 3. 12., ko se bo nad Slovenijo na obrobju ciklonskega območja s središčem nad Tirenskim morjem okrepil dotok toplega in vlažnega zraka v višinah. Predvidoma bodo najbolj ogroženi kraji med nadmorsko višino 500 in 1000 m, in to predvsem na Notranjskem in Kočevskem, kjer bo temperatura zraka marsikje še negativna.