Ni lahko biti evroposlanec: Matjažu Nemcu na poti v tujino povzročal preglavice
Matjažu Nemcu, ki na letošnjih državnozborskih volitvah ni imel 'krompirja', saj je izpadel iz državnega zbora, se je pod drugimi okoliščinami le nasmehnila sreča, saj je prejel vstopnico za evropskega poslanca, potem ko je Tanja Fajon zaradi nezdružljivosti funkcij odstopila s položaja. Nemec je delo poslanca Evropskega parlamenta tako začel v sredini mandata in kot priznava, »sem se moral kar hitro znajti med kompleksnimi vsebinskimi, operativnimi in tudi logističnimi vprašanji«. Zaupal nam je svoje prve vtise o tem, kako se v tej vlogi znajde, s kom se je že srečal, ali so ga slovenski evroposlanci toplo sprejeli in ne nazadnje tudi, kje biva in ali si je v Bruslju že našel stanovanje.
Doslej si je prenočišča iskal prek namestitvenih portalov, a priznava, da to ne bo dolgoročna rešitev. Z družino – s partnerico Nino in sinčkom – se namerava na jesen preseliti v Bruselj ali Strasbourg za slabo leto, da bi bili lahko čim manj na poti in čim več skupaj.
Že zdaj pa je opazil, da mu tedenska potovanja v Bruselj ali Strasbourg lahko povzročajo preglavice, in ne le zaradi logističnih zalogajev, ker tedenska pot zahteva prilagoditev za vso družino, ne nazadnje tudi za njegovega psa Maxija, 12-letnega zlatega prinašalca, ki je za čas, ko je družina evroposlanca v tujini, na večdnevnem obisku pri Nemčevi mami ali pri starših partnerice Nine, temveč tudi zato, ker daljša pot lahko prinese nepričakovane zaplete.
»Prejšnji teden sem se s partnerico Nino in z najinim enoletnim sinčkom Majem z avtomobilom odpravil v Strasbourg, kjer je potekala redna mesečna plenarna seja parlamenta. Na pot smo se odpravili v nedeljo, ker so ta dan ceste običajno manj prometne, razdalja, ki jo je treba prevoziti, pa je več kot 750 kilometrov. Žal smo imeli na poti manjše nevšečnosti z avtomobilom, zato si v nedeljo zvečer, takoj po prihodu v Strasbourg, nisem mogel ogledati, kje je stavba parlamenta, temveč sem že iskal najbližji servis za avto zavoljo čimprejšnjega popravila, ki je moralo biti končano še pred odhodom nazaj v Ljubljano,« se poti, polne skrbi, spominja Nemec, ki ima relativno nov avto, letnik 2018.
Čeprav notranjost stavbe parlamenta v Strasbourgu »daje vtis velikega, sterilnega in hladnega sistema«, kot pravi Nemec, pa so »ljudje znotraj tega 'kolesja' izjemno prijazni, topli in odprti. Nič nenavadnega ni, da se po hodnikih parlamenta ustavljajo skupinice različnih mimoidočih, tečejo pogovori o politiki, ljudje se med seboj spoznavajo, pogovarjajo, se dogovarjajo, skratka vseskozi tudi zunaj dvorane poteka pravo intenzivno mreženje, kar daje tisti pravi evropski občutek sodelovanja in tudi neke domačnosti.«
Občutek domačnosti mu daje tudi sedem ostalih evropskih poslancev iz Slovenije, ki so ga vsi lepo sprejeli, mu dali tudi koristen napotek za življenje in delo v EU, medtem ko se med srečanji najbolj spominja »prisrčnega pogovora« s poslanko Ireno Jovevo. »Z njo deliva iste skrbi, predvsem kar se tiče usklajevanja obveznosti ob malem otročku, še posebej v času celodnevnih sej,« priznava. Po drugi strani pa so s poslancema Klemnom Grošljem in Francem Bogovičem ter poslanko Romano Tomc v studiu parlamenta v Strasbourgu za slovensko televizijo nastopili v pogovorni oddaji o aktualnih izzivih Evropske unije.
V novi vlogi poslanca se je med drugim srečal še komisarjem iz Slovenije Janezom Lenarčičem, z vodjo S&D skupine Iratxe Garzio Perez in s predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo.
Prav srečanje s Metsolovo pa je prineslo lepo presenečenje in sodelovanje, saj jo je Nemec povabil na obisk Goriške ob projektu EPK Nova Gorica-Gorica 2025 in jo prosil za pomoč pri realizaciji njegove ideje za razstavo o EPK v Evropskem parlamentu. »Tako na povabilo za obisk Goriške in prošnje za pomoč pri razstavi se je predsednica Metsolova odzvala pozitivno. Zelo sem ponosen, da ta projekt, ki nosi izjemen razvojni potencial, uživa veliko podporo tudi med politiki EU, za kar si bom sam prizadeval še naprej,« ponosno pove Nemec, ki bo do leta 2024, ko se mu izteče mandat v Bruslju, sodeloval pri sooblikovanju evropske politike.