Delova podjetniška zvezda leta 2021 je IT-podjetje XLAB (FOTO)
Medijska hiša Delo je letos že petič organizirala izbor za Delovo podjetniško zvezdo, katerega vrhunec je bila slavnostna razglasitev zmagovalca na Ljubljanskem gradu. Strokovna komisija in predstavniki uredništva Dela so naziv Delova podjetniška zvezda 2021 podelila globalnemu IT-podjetju XLAB, d. o. o., iz Ljubljane, ki zagotavlja dostop do oddaljenih naprav in ponuja rešitve za IT-avtomatizacijo in digitalno preobrazbo.
Posnetek dogodka si lahko ogledate tukaj.
Prestižni kipec je na odru prevzel soustanovitelj podjetja XLAB, Jure Pompe. Na prireditvi so podelili priznanja vsem nominirancem in posebno priznanje bralcev Dela, ki so za svojega favorita izbrali podjetje Adria Dom iz Črnomlja. Osrednji del dogodka je bil pogovor na temo trajnosti z dr. Janezom Potočnikom, ki mu je po razglasitvi sledil še pogovor z direktorjem zmagovalnega podjetja XLAB, Gregorjem Bergincem.
V sklopu kampanje Delove podjetniške zvezde je uredništvo Dela v časopisu in na spletni strani predstavilo deset nominiranih malih in srednjih podjetij, ki se odlikujejo kot inovativna, izvozno ter razvojno naravnana podjetja in ki razvijajo trajnostne poslovne strategije. Izbrana so bila na podlagi podatkov, ki jih je pripravil strokovni partner projekta, Agencija RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).
Ljubljansko podjetje XLAB je globalno IT-podjetje in deluje v panogi, ki je dobila zagon v času koronavirusne krize z delom na domu. XLAB namreč trži storitvi, ki sledita trendom prihodnosti: povečanemu obsegu dela od doma in digitalizaciji v podjetjih. Njihove ključne storitve so na dveh področjih – prve zagotavljajo dostop do oddaljenih naprav (računalnika ali mobilne naprave), druge obsegajo rešitve za digitalno preobrazbo in IT-avtomatizacijo, ki omogoča velikim organizacijam, kot so banke, zavarovalnice, telekomunikacijska podjetja, da optimizirajo svoje poslovne procese. Na globalnem trgu, kjer nastopajo pod blagovno znamko XLAB Steampunk, podjetjem pomagajo pri integracijah njihovih produktov z najbolj priljubljenim orodjem za avtomatizacijo, Red Hat Ansible. Podjetje v IT-panogi je zelo dobro pozicionirano, sploh ker je dokazalo, da je sposobno svoje produkte tržiti na tujih trgih. Na področju razvoja programske rešitve za oddaljeni dostop v Sloveniji nimajo konkurence, pa tudi v svetovnem merilu sodijo prav v vrh. Ponašajo se tudi z enim največjih računalniških raziskovalnih oddelkov zunaj slovenske akademske sfere. Podjetje zelo dobro obvladuje svoje poslovanje, njihovi finančni kazalniki so dobri tako z vidika rasti kot z vidika profitabilnosti in zadolženosti. Lani so prihodke povečali za kar 40 odstotkov na 10,5 milijona evrov. Skoraj 90 odstotkov jih ustvarijo v tujini, in sicer polovico v Evropi, polovico pa na preostalih trgih, denimo na Japonskem, v ZDA, Južni Ameriki itd. Ob tem so imeli 2,7 milijona evrov čistega dobička. Zdaj podjetje zaposluje 121 ljudi, ki ustvarjajo slabih 92.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega, kar je približno dvakratnik povprečja v slovenskem gospodarstvu. V raziskave in razvoj vlagajo 13,4 odstotka prihodkov. Sodelovali so v več kot 80 slovenskih in evropskih raziskovalnih projektih. Postali so tudi prvi slovenski koordinator projekta v programu Obzorje 2020. Družba je še vedno v lasti več soustanoviteljev, ki pa so pozneje nekatere svoje zaposlene povabili k solastništvu. Zaposlenim omogočajo trajno rast z izobraževanji in uradnimi certificiranji ter optimalno usklajevanje dela in zasebnega življenja s fleksibilnim delom in možnostjo dela od doma. Za razvoj skupnosti skrbijo s podpiranjem projektov, ki mladim omogočajo razvoj digitalnih kompetenc, nujnih za poklice prihodnosti, s katerimi bodo ustvarjali ekološko-trajnostne rešitve. Njihova konkurenčna prednost je razvoj trajnostnih tehnologij, saj njihova rešitev za oddaljeni dostop ISL Online s storitvami za podporo in sestanke na daljavo podjetjem omogoča občutno zmanjšanje števila poslovnih poti in s tem negativnega vpliva na okolje. In zato je po naši oceni XLAB podjetje prihodnosti. Člani strokovne komisije so imeli težko nalogo pri izboru najboljšega, saj so vsi nominiranci zelo dobri na svojem področju. Za izglasovano podjetje je pretehtala majhna prednost pred drugimi nominiranci.
Zmagovalca je izbrala strokovna komisija, ki ji predseduje Stojan Petrič, direktor medijske hiše Delo, v njej pa so še redni profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Dušan Mramor, državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc, predsednik uprave Generalija Investments Luka Podlogar, Aleksander Temeljotov, direktor podjetja Metronik, ki je bil Delova podjetniška zvezda 2020, in predstavniki uredništva Dela.
Poleg komisije pa so svoje mnenje lahko podali tudi bralci Dela, ki so konec oktobra glasovali za svojega favorita, izbirali pa so med vsemi desetimi nominiranci (po abecednem redu): Adria Dom, Avantpack, Epilog, Equa, Impedanca, Ledinek Engineering, Roletarstvo Medle, Varis, Virs in XLAB.
Podjetje Adria Dom iz Črnomlja se kot proizvajalec sodobnih namestitvenih produktov uvršča med najuspešnejša podjetja v turistični industriji v Evropi. Črnomaljski Adria Dom je hitro rastoče, razvojno in tržno usmerjeno podjetje, s skoraj 100-odstotnim izvozom. Prepoznani so kot ustvarjalec trendov in celovitih rešitev za bivanje. Njihov prodajni program obsega mobilne in modularne hiše, šotore za glamping višjega cenovnega razreda in plavajoče hiše. Podjetje vodi direktorica podjetja Marta Kelvišar.
Celotna Delova kampanja je potekala več mesecev s krovnim naslovom S trajnostnimi poslovnimi strategijami do konkurenčne prednosti, zaključila pa se je 11. novembra s seminarskim vozliščem na temo trajnosti in slovesno podelitvijo nagrad na Ljubljanskem gradu. Zaradi zaostrenih epidemioloških razmer in novih ukrepov je dogodek potekal brez občinstva in v neposrednem prenosu.