POKOJNINSKI VAMPIRJI

V Sloveniji izplačujemo pokojnine mrtvim? ZPIZ: »Sin upravičenke več let prikrival smrt svoje mame«

Tudi v Sloveniji so prejemniki pokojnin, ki so v svojem drugem stoletju življenja.
Fotografija: Podatki kažejo, da je leta 2024 v ZDA živelo približno 101.000 ljudi, starejših od 100 let. FOTO: Inside Creative House Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Podatki kažejo, da je leta 2024 v ZDA živelo približno 101.000 ljudi, starejših od 100 let. FOTO: Inside Creative House Getty Images/istockphoto

Poročali smo, da je Elon Musk dvignil prah z izjavo, da pokojnine v ZDA prejema na tisoče ljudi, ki sploh niso več živi. Izkazalo se je, da v sistemu resnično obstaja več deset tisoč ljudi, katerih smrt ni uradno zabeležena, kar 44.000 ljudi, rojenih pred letom 1920, pa je v letu 2023 še vedno prejemalo socialne transferje.

image_alt
Elon Musk: »V ZDA pokojnine prejemajo tudi 220 let stari ljudje«

Preverili smo, kakšno je stanje na tem področju v Sloveniji. V letu 2023 je pokojnino prejemalo 638.802 upravičencev, od teh je bilo starejših od 85 nekaj čez 62.000 oseb, je razvidno iz podatkov, ki nam jih je posredoval Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. 

Najstarejši presegli 100 let

Po podatkih iz leta 2016 je najstarejši prejemnik vdovske borčevske pokojnine štel 110 let, najstarejši prejemnik starostne borčevske pokojnine 105 let, prejemnik invalidske borčevske pokojnine pa 100 let. Čeprav podatki o morebitnih nepravilnostih v sistemu niso na voljo, je jasno, da tudi v Sloveniji obstajajo prejemniki pokojnin, ki so v drugem stoletju svojega življenja.

Slovenija sicer redno posodablja evidence prejemnikov pokojnin, a vprašanje ostaja: so vsi podatki natančni in ali se lahko zgodi, da nekateri prejemniki prejemajo pokojnine po smrti?

Po podatkih iz leta 2016 je najstarejši prejemnik vdovske borčevske pokojnine štel 110 let. FOTO: Mavric Pivk/Delo
Po podatkih iz leta 2016 je najstarejši prejemnik vdovske borčevske pokojnine štel 110 let. FOTO: Mavric Pivk/Delo

Podatki kažejo, da je leta 2024 v ZDA živelo približno 101.000 ljudi, starejših od 100 let, kar pomeni, da večina od njih dejansko prejema socialne prejemke. V Sloveniji je število stoletnikov precej nižje, a ni podatkov o tem, koliko jih še prejema pokojnino.

Več let prikrival smrt

Se torej lahko zgodi, da v evidencah ostanejo t. i. pokojninski vampirji, osebe, ki naj bi bile že davno mrtve, a še vedno prejemajo izplačila?

Zavodu je znan en primer, so sporočili, ko se je pokojnina izplačevala na bančni račun upravičenke še več let po njeni smrti. »V konkretnem primeru je sin upravičenke več let prikrival smrt svoje mame. Zavod je takoj po prejemu uradne informacije ustavil izplačevanje prejemka in uredil odjavo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ter takoj začel postopke za izterjavo,« so pojasnili.

Spremembe dolžni javiti v osmih dneh

Za preprečevanje neupravičenih izplačil je ključno hitro pridobivanje podatkov o smrti. Za rezidente Slovenije zavod dnevno prejema te podatke elektronsko iz centralnega registra prebivalstva (CRP), za tujce pa prek tujih zavodov ali posebnih letnih potrdil.

Če upravičenec želi spremeniti bančni račun za prejemanje prejemkov, mora o tem pisno obvestiti zavod in predložiti dokazilo o lastništvu računa ter lastnoročno podpisati zahtevek. Če ima uživalec skrbnika, je treba predložiti še odločbo o skrbništvu.

Uživalci so dolžni zavodu v osmih dneh sporočiti vse spremembe okoliščin, ki vplivajo na njihove pravice.

V primeru neupravičenega izplačila pokojnine zavod začne postopek izterjave, lahko pa se prijavi tudi kot upnik v zapuščinskem postopku. Neupravičeno izplačana sredstva se vračajo v enkratnem znesku ali prek pobota. Če vračilo ni izvedeno, se izterjava nadaljuje z davčno izvršbo, so še pojasnili na ZPIZ.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij