KULTURNI PRAZNIK

Oglasila se je Nika Kovač: »Njihovi honorarji zamujajo. Ali pa plačila sploh ni.«

Ob slovenskem kulturnem prazniku tudi opozorila glede položaja mladih ustvarjalcev, ki se soočajo s prekarnim delom.
Fotografija: Nika Kovač. FOTO: Črt Piksi [2023]]
Odpri galerijo
Nika Kovač. FOTO: Črt Piksi [2023]]

Slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, je minil s povabilom na odmerek kulture, ki so ga izrazili najvišji predstavniki države.

Ustanove so obiskovalcem brezplačno odprle vrata, osrednja prireditev je bila pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi. Minil pa je tudi s pogledom na položaj mladih ustvarjalcev, ki se soočajo s prekarnim delom.

image_alt
Veliko Prešernovo nagrado sta prejela pesnica Voukova ter plesalec Neubauer (FOTO)

Svojo proslavo je dan pred praznikom pripravila tudi sindikalna konfederacija Glosa - Zasuk in ob tem podelila alternativne Prešernove nagrade. Ob Prešernovem spomeniku v Ljubljani so s satiro ponovno opozorili na težave v sektorju, kot je prekarnost, ter želeli sporočiti, da se kaže vse večji razredni prepad med kulturniško elito, njihovo liberalno ideologijo in delavci.

Ob prazniku pa so se oglasili tudi v Inštitutu 8. marec, kjer je direktorica znana aktivistka Nika Kovač.

image_alt
Znani slovenski duhovnik razburil feministke, v zrak skočila Nika Kovač

Tako so zapisali, da »naj bo 8. februar opomnik, da večina prekarnih delavcev in delavk v kulturi še vedno ne pozna: vikendov, bolniških, dopusta. Njihovi honorarji zamujajo. Delo je pogosto podplačano. Ali pa plačila sploh ni. Naj bo 8. februar pobuda za dostojno življenje za vse. Tudi za delavce in delavke v kulturi.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije