POVEČANE OBREMENITVE

Nore razmere na internistični prvi pomoči v UKC: »Na hodniku imamo večino časa najmanj 10 bolnikov«

Zaradi velikega števila bolnih, ki se nanje obračajo po pomoč, so se že minuli konec tedna zapolnile vse posteljne kapacitete na interni kliniki.
Fotografija: Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina. FOTO: Jože Suhadolnik 
Odpri galerijo
Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina. FOTO: Jože Suhadolnik 

Na internistični prvi pomoči Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana imajo te dni povečane obremenitve. Zaradi velikega števila bolnih, ki se nanje obračajo po pomoč, so se že minuli konec tedna zapolnile vse posteljne kapacitete na interni kliniki.

Večino časa po najmanj 10 bolnikov čaka na hodnikih

Internistična prva pomoč je del urgentnega bloka UKC Ljubljana in del bolnišnične nujne medicinske pomoči. Obravnava tiste bolnike, ki zaradi akutno nastale bolezni ali poslabšanja kronične potrebujejo takojšnjo obravnavo v bolnišnici.

image_alt
Ljubljanska infekcijska klinika: zasedene vse postelje, krive so okužbe

V petek so obravnavali 87 bolnikov, v soboto 56, v nedeljo pa 51. Na interni kliniki UKC so zato zapolnili vse posteljne kapacitete, je pojasnil vodja internistične prve pomoči Hugon Možina.

Tako so že v nedeljo in ponedeljek na internistični prvi pomoči začeli zastajati bolniki, ki bi potrebovali sprejem v bolnišnico – v torek zjutraj je bilo takih 43, danes jih je 40. Ker se ob takem zastoju pozornost ekip razdeli na veliko bolnikov, se delo v ambulantah upočasni, čakalne dobe pa se podaljšajo, je navedel Možina.

Pozivi okoliškim bolnišnicam za pomoč dokaj neuspešni

V torek zjutraj je na pregled čakalo še 11 bolnikov iz nočnega časa, zato so odprli še dodatno ambulanto. Oddelek za urgentno anesteziološko dejavnost je pomagal pri oživljanjih, vse ambulante nujne medicinske pomoči v zdravstvenih domovih drugih zdravstvenih regij so obvestili, naj bolnike vozijo v regionalne bolnišnice. S pozivom okoliškim bolnišnicam za pomoč pri nameščanju bolnikov pa so bili dokaj neuspešni.

Na vprašanje, ali je trenutna obremenjenost običajna za ta del leta, je Možina odgovoril, da »se je mogoče letos začelo nekoliko prej kot običajno«. V zadnjem mesecu namreč opažajo veliko poslabšanj kroničnih bolezni zaradi različnih virusnih okužb, tudi covida-19.

V primeru smrtne ogroženosti bolnika takoj pregledajo 

Če je smrtno ogrožen, je bolnik na internistični prvi pomoči UKC Ljubljana po zagotovilih Možine vseeno pregledan takoj, v letošnjem letu v povprečju v eni do treh minutah. Če gre za resno bolezen, je bolnik v povprečju pregledan v 44 minutah, pri preostalih pa se čakanje zavleče, povprečna čakalna doba za vse je 2 uri in 37 minut.

Na hodniku imamo večino časa najmanj 10 bolnikov, v povprečju nas zjutraj pričaka 21 bolnikov za sprejem v bolnišnico, nikjer pa proste postelje, pravi Hugon Možina. FOTO: Vukelič Ljubo
Na hodniku imamo večino časa najmanj 10 bolnikov, v povprečju nas zjutraj pričaka 21 bolnikov za sprejem v bolnišnico, nikjer pa proste postelje, pravi Hugon Možina. FOTO: Vukelič Ljubo

Kljub trudu in ukrepom povprečna dolžina celotne obravnave tistih bolnikov, ki bi morali biti sprejeti v bolnišnico, strmo narašča. Tako zdaj znaša že 14 ur, lani pa je znašala okoli 13 ur. V izračunu povprečja so upoštevani tudi tisti bolniki, ki so izjemno nujni in so obravnavani v nekaj minutah. Pri bolnikih, ki so odpuščeni domov, pa celotna obravnava traja v povprečju 8 ur.

 

 

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije