BEOVIĆEVA: ČESA TAKEGA ŠE NISMO VIDELI

Še en črni dan za bolnike s covidom: veliko jih je umrlo

V ponedeljek so okužbo potrdili pri 1176 ljudeh, 24 ljudi pa je umrlo.
Fotografija: Malo optimizma za zdravstvene delavce: število odpuščenih iz bolnišnice je enako številu na novo sprejetih. FOTO: Voranc Vogel, Delo
Odpri galerijo
Malo optimizma za zdravstvene delavce: število odpuščenih iz bolnišnice je enako številu na novo sprejetih. FOTO: Voranc Vogel, Delo

V Sloveniji so v ponedeljek v 4587 testih okužbo na novi koronavirus potrdili pri 1176 ljudeh. To pomeni, da je bilo pozitivnih 25,64 odstotka testiranih. Zaradi spremenjenega načina testiranja je sedaj najpomembnejši znak, kako resno stanje je v Sloveniji, število bolnikov s covidom 19, ki jih sprejmejo v bolnišnicah, in število umrlih. Po najnovejših podatkih je bilo v ponedeljek hospitaliziranih 925 bolnikov (dan prej 868) 146 jih je potrebovalo zdravljenje na oddelkih za intenzivno nego (dan prej 140). Umrlo je 24 ljudi.



Aleš Rozman, direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik, je dejal, da bo stanje v Sloveniji začelo umirjati takrat, ko bo število odpuščenih iz bolnišnice višje od tistih, ki jih v bolnišnico sprejmejo. V ponedeljek so jih iz bolnišnice odpustili 57 ljudi, prav toliko so jih tudi sprejeli.


Preberite tudi: Bo tretji val sovpadel z gripo?
Vodja strokovne skupine za covid 19 Bojana Beović je v današnji oddaji Dobro jutro povedala, da je namen spremenjenega načina testiranja, da se bodo lahko hitreje testirali tisti, ki test res potrebujejo, za druge pa razmišljajo o uvedbi t. i. hitrega testiranja z antigenskimi testi. »Ljudje bi se lahko hitro izolirali, še preden bi imeli simptome, bi vedeli, da so bolni. To se že uveljavlja v državah po Evropi in tudi pri nas si želimo vzpostaviti nekaj takega.« 

Novi način testiranja je bolj usmerjen v tiste posameznike, ki to najbolj potrebujejo ‒ ogrožene skupine, delavce v zdravstvu, ljudi, ki imajo pri svojem delu veliko stikov, in osebe, ki imajo doma družinskega člana, ki spada v rizično skupino.

»Bolnikov je res ogromno. To je neprimerljivo s čimer koli, kar smo tisti, ki že desetletja delamo v medicini, videli. Gre za eno samo diagnozo, ogromno je takih, ki so res hudo bolni. Tako da je v obravnavo teh bolnikov usmerjeno res veliko energije, časa in zdravstvenega kadra,« je dejala Beovićeva.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije