Leon Cizelj (Institut Jožef Stefan): Sevalnih posledic na okolje in zaposlene ni pričakovati
Nuklearna elektrarna Krško bo preventivno zaustavljena, potem ko je operativna posadka zaznala povečano puščanje primarnega sistema znotraj zadrževalnega hrama, so sporočili iz elektrarne. Zagotovili so, da puščanje nima vpliva na zaposlene, prebivalstvo in okolje ter je pod mejno vrednostjo.
Okoliške prebivalce prosijo za razumevanje
Kot so pojasnili v Neku, je za natančno določitev izvora puščanja in nadaljnjih korakov za njegovo sanacijo potrebna zaustavitev elektrarne, zato bo operativna posadka začela kontrolirano postopno zmanjševanje moči.
Koliko časa bo elektrarna zaustavljena še ni jasno.
Ob zaustavitvi elektrarne se bo občasno lahko pojavljalo sproščanje pare iz sekundarnega - nejedrskega dela elektrarne, ki je slišno v neposredni okolici. Okoliške prebivalce elektrarne prosijo za razumevanje.
»Puščanje nima vpliva na zaposlene, prebivalstvo in okolje ter je pod vrednostjo, ki jo kot mejno določajo tehnične specifikacije,« so ob tem zapisali v jedrski elektrarni.
Nalogi primarnega sistema proizvodnja in prenos toplote iz reaktorja do uparjalnikov, v katerih se proizvaja para. Primarni sistem je sestavljen iz reaktorja, uparjalnikov, črpalk primarnega hladila in tlačnika.
Zmanjševanje moči reaktorja se bo začelo okoli 23. ure in bo potekalo postopoma, so za STA pojasnili v Neku. Koliko časa bo potekalo postopno zmanjševanje moči do same zaustavitve, zaenkrat še ni znano.
Težave so povezane s primarnim hladilnim krogom, ki se v celoti nahaja znotraj zadrževalnega hrama, posebne zaščitne zgradbe. Po zaustavitvi bodo poiskali vzrok puščanja in ga odpravili, so pojasnili.
Koliko časa bo elektrarna zaustavljena, niso navedli.
Nek sicer neprekinjeno obratuje od konca remonta leta 2022.
Takšni dogodki niso pogosti, a tudi niso nevarni
Dogodki, kakršen je današnji, ko so morali zaradi zaznanega povečanega puščanja primarnega sistema preventivno zaustavititi Nuklearno elektrarno Krško (Nek), niso pogosti, obenem pa niso nevarni, je pojasnil Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan. Da razloga za skrb ni, je ocenil tudi generalni direktor Gen energije Dejan Paravan. »Dovoljeno puščanje obstaja in je v rangu puščanja kuhinjske pipe, za občutek, dobre tri litre na minuto. Seveda to puščanje zaznajo dosti prej, kot pride do tako velikega puščanja,« je za STA pojasnil vodja odseka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožef Stefan Leon Cizelj. Glede na podatke iz medijev Cizelj ocenjuje, da sevalnih posledic na okolje in zaposlene ni pričakovati.
Takšna težava po njegovem mnenju ni povezana s samo starostjo tehnologije. »Nobena tehnika ni popolna, to se ve in zato so pripravljene metode, da se to zazna in odreagira pravočasno,« je pojasnil Cizelj in dogodek primerjal s puščanjem pnevmatike na avtomobilu.
»Vsake toliko časa, ampak izredno poredko se zgodi, da kakšna pnevmatika spusti in večina avtomobilov že ima alarme, da se voznika takoj, ko pride do spuščanja zraka, opozori in lahko pravočasno ukrepa,« je ponazoril.