KOALICIJA

O usodi slovenske vlade bodo v Levici odločali elektronsko

Šarcu in druščini bodo do konca tedna poslali predlog sporazuma.
Fotografija: Svet Levice se je zadnji dan v juliju odločil, da s Šarcem ne gredo v koalicijo. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Svet Levice se je zadnji dan v juliju odločil, da s Šarcem ne gredo v koalicijo. FOTO: Jure Eržen, Delo

LJUBLJANA – Levica, ki je peterici pod okriljem LMŠ ponudila projektno partnerstvo za podporo manjšinski vladi, bo predlog sporazuma za to partnerstvo poslala do konca tedna. Pogovori se bodo nadaljevali v začetku naslednjega tedna, sporazum pa bo stopil v veljavo ob pozitivni odločitvi članstva Levice na referendumu, ki poteka te dni, so pojasnili v stranki.

Svet stranke Levica je sicer v torek zavrnil vstop v vladno koalicijo, ki jo poskuša oblikovati prvak LMŠ Marjan Šarec, menijo pa, da je osnutek koalicijske pogodbe, o kateri so se pogajali pretekle dni, dobra osnova za to, da Levica Šarčevo manjšinsko vlado podpre in z njo sklene sporazum o projektnem sodelovanju.

Po sredinem sestanku predstavnikov Levice s predstavniki LMŠ, SD, SMC, Sab in Desus so tako sporočili, da se bodo v prihodnje usklajevali o projektnem sodelovanju. Po mnenju predsednika LMŠ in pretendenta za mandatarja Marjana Šarca je manjšinska vlada s podporo Levice mogoča, če bo omenjena stranka ponudila sodelovanje, ki bo vzdržno.

Osnutek koalicijske pogodbe kot temelj sodelovanja

Kot so v Levici danes navedli za STA, bodo predlog sporazuma o projektnem partnerstvu za podporo manjšinski vladi omenjeni peterici strank poslali do konca tedna, v začetku naslednjega tedna pa bodo nadaljevali pogovore z namenom uskladitve sporazuma. Kot je v sredo po srečanju pojasnil Šarec, bo temelj za projektno sodelovanje osnutek koalicijske pogodbe, o katerem so se usklajevali v preteklih dneh.

V Levici so pojasnili tudi, da bo sporazum začel veljati ob pozitivni odločitvi članstva na referendumu, ki mora torej torkovo odločitev sveta stranke še potrditi.

Elektronsko glasovanje

Notranji referendum, o katerem so člane obvestili v soboto, poteka v obliki tajnega elektronskega glasovanja. Glasovanje bo trajalo sedem dni in se bo zaključilo prihodnji teden v sredo opolnoči, izidi pa bodo na voljo najpozneje v petek, 10. avgusta, so napovedali v stranki.

Na ta dan, 10. avgusta, se sicer tudi zaključi drugi krog iskanja mandatarskega kandidata, v katerem lahko kandidata poleg predsednika republike Boruta Pahorja predlagajo tudi poslanci.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije