Ob državnem prazniku tudi blagoslovili konje (FOTO)
Ob osnovni šoli in cerkvi v vasici Arnače pri Velenju je na štefanovo že skoraj tri desetletja prireditveni prostor za sprejem in blagoslov konjev ter drugih domačih živali.
Na praznik, ki ga združujejo tudi z dnevom samostojnosti in enotnosti, pride veliko krajanov iz Šaleške doline ter nekaterih mejnih zaselkov občin Žalec, Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki. Tako je bilo tudi tokrat, po dveletni prekinitvi, ko so blagoslov živali izvajali virtualno prek računalniške povezave.
Krajšo slovesnost na prostem so izvedli člani krajevne skupnosti ter turističnega društva in kulturniki iz Šentilja, za glasbeni program so poskrbele mlade pevke in glasbeniki s področja MOV – KS Šentilj, večstoglavo množico pa sta nagovorila predsednik KS Šentilj Jure Sovinek in župan MO Velenje Peter Dermol.
Slednji je omenil tradicijo in se zavzel za krepitev skupnih vrednot ne glede na različne interesne skupine ter moralno zavezo in odgovornost do zaščite živali. Župnik farne cerkve Janko Rezar je njuna nagovora podkrepil z besedami duhovnosti ter molitvijo in nato blagoslovom občanov ter pozneje še vsakega konja in konjerejca oziroma konjenika posebej.
32 konjenikov je prijezdilo na Štefanjo Goro.
Slovesna tradicija
Poldka Čas, glavna in zaslužna organizatorica prireditve, je spomnila na zasluge za tradicijo sokrajana in konjerejca Mirka Vranjeka iz Ložnice, ustanovitelja blagoslova konjev v Šentilju, ki je postopoma predal vajeti tega dogodka mlajšim.
Seveda so štefanovo zaznamovali tudi drugod po državi. Na Gomilskem, kjer imajo edino cerkev v Spodnji Savinjski dolini, posvečeno svetemu Štefanu, je blagoslov konjev organiziral Konjeniški klub Mustang, ki ga že nekaj let vodi Ivan Lesjak, opravila pa sta ga domači župnik Martin Cirar in Viki Košec, župnik v Lučah, Solčavi in po novem tudi na Ljubnem ob Savinji. Slovesno je bilo tudi na Štefanji Gori pod Krvavcem, pri podružnični cerkvi sv. Štefana je prireditev že 31. pripravilo Konjeniško društvo Krvavec Cerklje s prizadevnim predsednikom Antonom Gubancem.
Prišlo je 32 konjenikov iz vasi pod Krvavcem, najštevilnejša je bila štiričlanska družina Kuralt iz Dvorij: Eva, Žana, Ajda in Andrej. Najmlajši udeleženec, ki se je povzpel s konjem do cerkve, je bil šestletni Lunas Gubanec, najstarejši pa 66-letni Andrej Kuralt iz Dvorij. Konje je blagoslovil cerkljanski župnik mag. Jernej Marenk, ki je jahačem tudi zaželel varno ježo. »Blagoslov pomeni, da se zavedamo, da nobena stvar v našem življenju ni sama po sebi umevna. Živali so neke vrste spremljevalci našega življenja.«