NOVI PRAVILNIK

Od 1. januarja bojlerji prepovedani: kaj pa storiti, če ni denarja za toplotno črpalko?

Če že imate nameščen električni bojler ali drugo električno grelno napravo, ga lahko še naprej uporabljate. Prepoved se nanaša na vgradnjo novih naprav po 1. januarju 2025.
Fotografija: FOTO: Liudmila Chernetska Getty Images
Odpri galerijo
FOTO: Liudmila Chernetska Getty Images

Od 1. januarja 2025 bo v Sloveniji začel veljati Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES 3), ki prinaša pomembne spremembe glede uporabe električnih grelnikov. Prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev, električnega talnega gretja, IR-panelov in električnih radiatorjev, če te naprave delujejo po Joulovem principu in uporabljajo električno energijo iz javnega omrežja ali drugih neobnovljivih virov. Izjeme so dovoljene, ko električna energija izvira iz obnovljivih virov, nameščenih v, na ali ob stavbi, in zadostuje za potrebe ogrevanja stavbe oz. ko je stavba izjemno energetsko učinkovita z letnimi toplotnimi izgubami, ki ne presegajo 25 kWh/m².

Kaj to pomeni za nas?

Če že imate nameščen električni bojler ali drugo električno grelno napravo, ga lahko še naprej uporabljate. Prepoved se nanaša na vgradnjo novih naprav po 1. januarju 2025.

Če bo vaša obstoječa naprava po tem datumu potrebovala zamenjavo, boste morali upoštevati nove predpise in izbrati alternativne rešitve za ogrevanje sanitarne vode.

Alternative

Za lastnike obstoječih naprav to pomeni, da bo ob zamenjavi dotrajanih grelnikov treba upoštevati nove predpise in poiskati alternative, kot so toplotne črpalke ali drugi sistemi, ki ne temeljijo na neposredni rabi električne energije – toplotne črpalke, solarni grelniki vode ter kombinirani sistemi, ki združujejo različne vire energije, na primer toplotno črpalko in solarni sistem za optimalno učinkovitost.

Kaj storiti, če se bojler pokvari, ni pa denarja za toplotno črpalko?

Umetna inteligenca pa medtem svetuje, da vam energetski svetovalci pomagajo izbrati najprimernejšo rešitev glede na vaše potrebe in značilnosti vašega doma. Prav tako dodaja, da preverite možnosti subvencij, kot so Eko sklad in druge institucije, ki pogosto ponujajo finančne spodbude za naložbe v energetsko učinkovite sisteme. Ena od rešitev pa je tudi, da je zaradi pričakovanega povpraševanja po alternativnih sistemih priporočljivo čim prej začeti načrtovanje zamenjave in izvedbe.

 

 

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije